Budżet obywatelski po pięcioletniej przerwie powraca do Inowrocławia. Trwa zbieranie pomysłów mieszkańców, jak wydać milion złotych

Puls Dnia
Biznes Ludzie

Z inicjatywy prezydenta Inowrocławia Arkadiusza Fajoka po pięcioletniej przerwie wznowiony został budżet obywatelski. Każdy mieszkaniec miasta będzie mieć realny wpływ na wydanie miliona złotych z budżetu. Informujemy, jak należy głosować.

 

Inowrocławianie mają czas do 7 października, by zgłosić swoje pomysły, które mogą poprawić jakość życia w mieście. Jednak by zgłosić projekt, należy przekonać do swojej wizji innych mieszkańców i zebrać odpowiednią ilość podpisów go popierających. Może to być proste jak na Szymborzu, gdzie wystarczy jeden podpis, a dużo trudniejsze na przykład na Osiedlu Uzdrowiskowym, gdzie musi być 29 popierających. Pomysł należy opisać i wypełnić formularz wniosku. Potem zachęć jak największe grono mieszkańców, aby zagłosowało za pośrednictwem strony internetowej Budżet obywatelski Miasto Inowrocław. Głos będzie też można oddać w Biurze Obsługi Interesantów i Kontroli. Projekty zgłaszać będzie można do 7 października. Następnie, przejdą one weryfikację decydującą o tym, które z nich zostaną dopuszczone do głosowania i przeprowadzone zostanie publiczne losowanie miejsc na listach. Głosowanie uruchomione zostanie 16 grudnia i potrwa do 6 stycznia. Ogłoszenie ostatecznej listy projektów do realizacji zaplanowano na 30 stycznia.

Na Inowrocławski Budżet Obywatelski na 2025 roku przeznaczona została kwota 1 mln zł. Środki zostały podzielone na pule. Połowę kwoty przeznaczono na pulę ogólnomiejską.

  • Mątwy – 51.518 zł
  • Piastowskie –76.763 zł
  • Solno – 63.539 zł
  • Stare Miasto – 103.935 zł
  • Szymborze – 43.934 zł
  • Uzdrowiskowe – 160.311 zł

Każdy mieszkaniec może zgłosić maksymalnie 2 projekty, jeden w ramach puli ogólnomiejskiej oraz jeden w ramach puli osiedlowej. Zagłosować można na jeden projekt z każdego osiedla, niezależnie od miejsca zamieszkania oraz jeden projekt z puli ogólnomiejskiej.

 

Najważniejsze zasady:

  • projekty mogą zgłaszać wyłącznie mieszkańcy Inowrocławia,
  • każdy może zgłosić maksymalnie 2 projekty, jeden w ramach puli ogólnomiejskiej oraz jeden w ramach puli osiedlowej,
  • każdy projekt musi zawierać wymaganą liczbę podpisów mieszkańców popierających ten projekt,
    projekty muszą dotyczyć nieruchomości będących własnością Miasta Inowrocławia,
  • projekt powinien dotyczyć wydatków o charakterze lokalnym, mieszczących się w katalogu zadań gminy,
  • projekt powinien być możliwy do realizacji w trakcie roku budżetowego,
  • projekt musi być zgodny ze strategiami i programami przyjętymi do realizacji przez Miasto Inowrocław oraz obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego,
  • szacunkowy koszt projektu nie może przekroczyć kwoty przeznaczonej na pulę, w ramach której zgłaszany jest projekt.

 

Krótka historia inowrocławskiego budżetu obywatelskiego

W Inowrocławiu budżet obywatelski funkcjonował od 2017 roku. Jednak dwa lata później zlikwidował go ówczesny prezydent Ryszard Brejza. Argumentował to niekorzystną zmianą przepisów przez poprzedni rząd. Temat powrócił podczas sesji Rady Miejskiej w styczniu, gdy dyskutowano nad budżetem na 2024 rok. Pełniący wtedy funkcję prezydenta miasta Wojciech Piniewski stwierdził, że nie był to dobry moment na wdrażanie takiego budżetu, a prace powinny być prowadzone przez nowy samorząd. Ostatecznie z inicjatywy obecnego prezydenta miasta Arkadiusza Fajoka rada miejska przegłosowała 30 sierpnia 2024 r. Uchwałę w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta Inowrocławia w sprawie Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.