Budżet Obywatelski. Bydgoszczanie decydują, na co wydać 16 milionów złotych

Region Raport
Biznes Ludzie
m
Fot. UM Bydgoszcz

Od 24 maja mieszkańcy Bydgoszczy mogą zgłaszać pomysły do 12. edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Łącznie pula wynosi 16 milionów złotych, a więc tyle samo, co w poprzednim roku.

W samej procedurze nie brakuje nowości.

Ten program zmienia miasto

BBO zadebiutował w 2014 roku. Od tego momentu za sprawą środków, o których decydowali mieszkańcy, udało się zrealizować ponad 600 zadań. Projekty dotyczyły przeróżnych sfer. Były to zarówno inwestycje, jak i wydarzenia. W ubiegłym roku oddano ponad 100 000 głosów, to wynik znaczenie lepszy niż w 2022 roku.

- Bydgoski Budżet Obywatelski cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zarówno jeśli chodzi o liczbę projektów, jak i zaangażowanie mieszkańców. BBO zmienia nasze otoczenie, aktywizuje lokalną społeczność i daje swobodę, jeśli chodzi o kreatywność - powiedział wiceprezydent Bydgoszczy Łukasz Krupa.

Co? Gdzie? Kiedy?

Na zgłaszanie projektów w ramach 12. edycji BBO bydgoszczanie mają czas do 30 czerwca. Swoją inicjatywę może zgłosić każda osoba, która mieszka w Bydgoszczy. Nie trzeba być zameldowanym na terenie miasta. Wiek nie ma tu także znaczenia.

Projekty są podzielone na cztery główne kategorie: osiedlowe o łącznej puli 13,7 miliona złotych, ponadosiedlowe o wartości do 1,54 miliona złotych, społeczne do 38,6 tysięcy złotych każdy oraz mikroprojekty osiedlowe do 10 tysięcy złotych każdy.

Do 30 czerwca trwają dyżury konsultacyjne, następnie do 15 września potrwa weryfikacja obywatelska. Do 30 października będzie trwała weryfikacja przez zespół. Od 4 do 30 listopada potrwa głosowanie. Swoje głosy będzie można oddawać internetowo oraz w punktach stacjonarnych. Ogłoszenie listy projektów nastąpi 31 grudnia 2024.

Święto demokracji

Ambasadorem 12. edycji BBO został Łukasz Detmer, który jest autorem wielu projektów zrealizowanych w ramach BBO, w tym placu zabaw na Wyspie Młyńskiej. - Chciałbym gorąco zachęcić wszystkich do składania swoich projektów do BBO, bo to takie święto lokalnej demokracji. Mamy wpływ na to, co się dzieje wokół nas. Jeśli nasz projekt przejdzie weryfikację, to warto znaleźć osoby, którym, tak jak nam, zależy na czymś nowym - mówi Łukasz Detmer.

Wśród projektów wybranych w ubiegłym roku znalazły się m.in. wodny plac zabaw w Parku Centralnym za 1,54 milionów złotych, „Plac Pełen Dźwięku” za 274, 47 tysiąca złotych. Bydgoszczanie zdecydowali się także na wsparcie hospicjum perinatalnego przy Nowej kwotą 38, 6 tys. zł na konsultacje lekarskie, prowadzenie grupy wparcia, indywidualne konsultacje psychologiczne oraz na szkolenie personelu.

Jak sytuacja wygląda w innych miastach?

W Toruniu mieszkańcy mogli do 17 maja zgłaszać swoje propozycje do Budżetu Obywatelskiego na rok 2025. Głosowanie zaplanowano w dniach 21-30 września. Wyniki zostaną ogłoszone do 16 października. Pula wynosi rekordowe 8,02 miliona złotych.

Grudziądzanie swoje propozycje mogli składać do 25 marca. Do 26 sierpnia zostaną opublikowane szczegóły dotyczące list projektów oraz dat głosowania.