Bransoletki życia się sprawdziły. Będzie kontynuacja programu!

Puls Dnia
Region Raport
m
Fot. Andrzej Goiński dla UMWK-P

- Nie minęły dwa tygodnie od wręczenia „bransoletek życia” seniorom w Gminie Grudziądz, a już jedno urządzenie uratowało starszego mężczyznę – to jena z informacji, jakie pojawiły się w mediach po uruchomieniu marszałkowskiego systemu teleopieki. System zadziałał i się sprawdził – seniorów ucieszy więc pewnie informacja, że będzie kontynuowany również w latach 2024 – 2026.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej – instytucja marszałkowska - zaprosił niedawno do Torunia przedstawicieli wszystkich gmin w naszym regionie, żeby podsumować pierwszy etap programu teleopieki domowej i porozmawiać na temat kontynuacji projektu. Przypomnijmy, że jest to program oparty właśnie o bransoletki życia - urządzenia mobilne, monitorujące funkcje życiowe i pozwalające w razie potrzeby wezwać pomoc. W tej chwili marszałkowski program obejmuje 3 tysiące niesamodzielnych osób starszych (w sumie ma to być 3615 osób).


- Wiemy, że właśnie ten rodzaj wsparcia seniorów jest właściwy i oczekiwany. „Bransoletki życia” to poczucie bezpieczeństwa i zachowana na dłużej samodzielność i sprawność – powiedział serwisowi kujawsko-pomorskie.pl marszałek Piotr Całbecki. - Dlatego zdecydowaliśmy, że program będzie kontynuowany w latach 2024-2026.


Jak czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego opiekuńczo-ratunkowy system teleopieki domowej to nie tylko monitorujące funkcje życiowe mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy, ale również centrum operacyjne, które prowadzi marszałkowska spółka Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio. Grupą docelową tej zyskującej sobie coraz większą popularność formy wsparcia są przede wszystkim mieszkający samotnie seniorzy. Uzupełnieniem oferty są pomoc sąsiedzka i wolontariat opiekuńczy.
Prezentacja ROPS na temat teleopieki dostępna jest na stronie kujawko-pomorskie.pl.


https://kujawsko-pomorskie.pl/pliki/2023/wiadomosci/20230810_teleopieka…