Bogata historia oraz ciekawa przyszłość. Oto jak z góry wygląda kulturalne i eventowe centrum Torunia

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. Agencja Toruń

Toruńskie Jordanki to miejsce z bogatą historią. Już wkrótce na tym ternie powstanie kolejny duży obiekt, jakim jest Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE. Na kujawy-pomorze.info przybliżamy Wam dzieje i przyszłość obszaru w ścisłym centrum Torunia.

 

Toruń jest miastem, w którym na każdym kroku znajdziemy miejsca z ciekawą historią. Tak samo jest w przypadku terenu Jordanek. W średniowieczu obszar znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie murów okalających miasto. Zamieszkiwali tam rzemieślnicy, którzy… zagrażali swoją działalnością bezpieczeństwu innych mieszkańców. Oprócz warsztatów znajdowały się tam także sady i ogrody. Działali tu także pszczelarze oraz rolnicy. W 1629 roku budynki spalono, kiedy to odpierano ataki Szwedów. Potem znajdowały się w tym miejscu ogrody, jednak ponownie zniszczono ten teren podczas wojen napoleońskich. Dalsze losy tego obszaru to także dzieje militarne. Znajdował się tu chociażby Bastion III Twierdzy Toruń.

 

Co po fortyfikacjach?

Okres XX-lecia międzywojennego to utworzenie na dzisiejszym terenie Jordanek toruńskich plantów według koncepcji miejskiego architekta Ignacego Tłoczka. Teren po fortyfikacjach zmieniał się powoli także w innych kierunkach niż militarne. Powstał budynek Teatru im. Wiliama Horzycy, Collegium Maius oraz Urzędu Miasta.

Jordanki mają też swoją mroczną przeszłość. W czasie XX Wojny Światowej założono tam obóz przejściowy, gdy brakowało miejsc w tzw. „Okrąglaku” przy Piekarach, gdzie Naziści przetrzymywali więźniów. Byli to m.in. dezerterzy z Niemieckiej armii, osoby nielegalnie przekraczające granicę oraz walczący o niepodległość Polacy. Więźniów kierowano następnie do obozów Auschwitz-Birnekau oraz Stutthoff.

 

Dlaczego właściwie Jordanki?

Na terenie dzisiejszych Jordanek działał ogród jordanowski, który powstał w połowie lat 50. XX wieku. Było to miejsce aktywności fizycznej i rekreacji. Swoją siedzibę na terenie Jordanek miał także Klub Sportowy Start-Wisła Toruń, który zbudował sześć kortów tenisowych. Z biegem czasu powstał tu pawilon klubowy, w którym działały: Międzyszkolny Ośrodek Sportu, Przychodnia Sportowo-Lekarska, Wojewódzka Federacja Sportu, a także kawiarnia, niewielki hotelik sportowy i szatnie.

Na terenie Jordanek od lat 60 XX wieku do lat 80 działało także kąpielisko miejskie. Korty funkcjonowały na tym terenie do 2010 roku.

 

Co znajduje się na terenie Jordanek?

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego - charakterystyczny budynek przy Placu Teatralnym został oddany do użytku w 1932 roku. Jego architektem był Franciszek Krzywda-Polkowski. Pierwotnie w obiekcie mieściła się Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych. W latach 1965-2009 jedna z części budynku była siedzibą Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Z kolei marszałek województwa kujawsko-pomorskiego urzęduje przy Placu Teatralnym 2 od 1999 r. W 2008 r. Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego odkupił od UMK skrzydło WNH. Przy Wałach Generała Sikorskiego znajduje się też budynek banku. Powstał on w 1939 r. i należał do Państwowego Banku Rolnego. Zaprojektował go Marian Lalewicz. Obecnie jest własnością BNP Paribas. Nieopodal swą siedzibę ma Centrum Sztuki Współczesnej. Toruńskie CSW zostało otwarte w 2008 r. To jedna z największych i najbardziej atrakcyjnych przestrzeni wystawienniczych w kraju. Mieszkańcy mogą oglądać ciekawe ekspozycje oraz uczestniczyć w licznych wydarzeniach. W CSW znajduje się też Kino Centrum oraz kawiarnia Całe pARTer. Niedawno oddano do użytku nowy budynek CSW, w którym znajdują się ogromne magazyny przeznaczone do przechowywania dzieł sztuki.

W 2015 r. wybudowano natomiast Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki. Obiekt projektu Fernando Menisa otwarto w grudniu 2015 r. Budynek Centrum mieści Salę Koncertową (1012 mkw. dla 882 widzów) oraz Salę Kameralną (315 mkw. dla 287 widzów), które mogą być ze sobą połączone. Dzięki wykorzystaniu mobilnych widowni w obu salach mogą odbywać się imprezy na płaskiej podłodze tj. duże koncerty, targi, prezentacje samochodów. Akustyka Sali Koncertowej może być modyfikowana dzięki użyciu mobilnych sufitów, zaś Sala Kameralna jest wyposażona w system kinowy 3D. Ponadto Centrum posiada trzy modularne sale konferencyjne, restaurację, profesjonalny press room, studio nagrań i podziemny parking dla 185 samochodów.

Budynek uznano za jeden z siedmiu cudów Polski według National Geographic. Obecnie CKK Jordanki to miejsce, gdzie organizowane są liczne koncerty, bale, gale, przedstawienia, festiwale, targi, studniówki oraz bankiety.

 

Powstanie ECF CAMERIMAGE

W 2025 r. ma się zakończyć budowa pierwszego budynku w ramach Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. Obiektem tym jest studio filmowe. Następnie powstaną centrum festiwalowe, market (przestrzeń wystawowo-targowa), dom kina oraz galeria sztuki oraz centrum edukacji. Wjazdy do ECFC będą znajdowały się zarówno od Czerwonej Drogi, jak i od Wałów Generała Sikorskiego.