Biedronka testuje pierwsze recyklomaty PET. W innych sieciach sklepów też już są dostępne

Region Raport
Styl Życia
#
Fot. 123rf

Zalegające setkami tysięcy na całym świecie odpady PET stanowią od kilkudziesięciu lat ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Polski Sejm przegłosował pewien czas temu ustawę o systemie kaucyjnym. Zacznie on obowiązywać w 2025 roku. Co się zmieni?

 

Rocznie do oceanów trafia około 8 mln ton śmieci. Według prognoz Programu Środowiskowego ONZ, przy tym tempie do 2050 r. będzie w nich więcej plastiku niż ryb. Z kolei produkcja tworzyw sztucznych w ciąg ostatnich dziesięcioleci na całym świecie gwałtowanie wzrosła - z 1,5 mln ton w 1950 r. do 359 mln ton w 2018 r. Wraz z nią wzrosła też ilość odpadów z tworzyw sztucznych. 

W całej Europie blisko 25 proc. wszystkich wytworzonych odpadów z tworzyw sztucznych jest składowana - informuje na swojej stronie Parlament Europejski. Niestety produkcja i spalanie plastiku to także miażdżące skutki dla naszej atmosfery. Naukowcy szacują, że na całym świecie w 2019 r. wpompowano w ten sposób do atmosfery ponad 850 milionów ton gazów cieplarnianych. Do 2050 r. emisje te mogą wzrosnąć do 2,8 miliarda ton - części z nich można by uniknąć dzięki lepszemu recyklingowi. Czy recykling butelek przysłuży się temu celowi? Pokazuje to chociażby program za naszą zachodnią granicą. Tam od 20 lat funkcjonuje kaucja na butelki. 

- Po pierwsze jest mniej śmieci, a po drugie kaucja jest podstawą gospodarki cyrkularnej. 25 eurocentów za puszkę to „dobra zachęta do jej zwrotu”. Ludzie zwracają 99 procent puszek - mówi w rozmowie z „TAZ” Tobias Bielenstein z zespołu zajmującego się tematyką wielokrotnego wykorzystania opakowań. Czy w Polsce za chociażby dekadę będziemy świadkiem podobnego bilansu?

Recykling butelek działa już w Biedronce i Lidlu

 - Szacujemy, że w Polsce będzie niemal 37 tysięcy punktów zbiórki - manualnej i automatycznej, licząc razem z punktami dobrowolnymi. Wśród nich znajdą się zarówno duże sklepy, jak i te najmniejsze - mówi Portalowi Spożywczemu Konrad Robak, country manager, TOMRA Collection Polska.

Przegłosowana przez Sejm ustawa o systemie kaucyjnym ma objąć trzy rodzaje opakowań:
 

  • jednorazowe pojemniki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, 
     
  • puszki metalowe do 1 litra,
     
  • szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra.

Obecnie z butelkomaty funkcjonują już w 18 sklepach sieci Lidl. Niedawno do akcji przystąpiła także Biedronka. Tu za plastikowe butelki PET i puszki aluminiowe klient dostanie pieniądze. Jak informuje portal dlahandlu.pl w sklepach Biedronka pojawiają się testowe recyklomaty do automatycznego przyjmowania opakowań. Klienci dyskontu mogą w nich oddać opakowania po kupionych w Biedronce napojach: plastikowe butelki PET (z politereftalanu etylenu) o poj. do 3 litrów i puszki aluminiowe o poj. do 1 litra. 

Co ważne należy zadbać o jakość zwracanych opakowań. Nie mogą być zgniecione czy uszkodzone. Dodatkowo muszą być puste i czyste oraz posiadać oryginalna etykietę producenta, która umożliwia odczytanie kodu EAN. Nie będą przyjmowane szklane butelki, opakowania po olejach oraz po produktach mlecznych. 

Klient za każde oddane opakowanie otrzyma 5 gr w formie vouchera - jego wartość to 5 gr razy liczba oddanych opakowań (jednorazowo maksymalnie 50 zł). Można go wykorzystać wyłącznie w sklepie, w którym został wydany.