Bezwarunkowy dochód podstawowy - od kiedy? Kto dostanie 1300 złotych? Zobacz szczegóły nowego projektu

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
Autor
#
Pixabay

Jeden zasiłek dla każdego obywatela w wysokości 1300 złotych? Taki jest pomysł bezwarunkowego dochodu podstawowego, który otrzymać mógłby każdy, niezależnie od dochodów. Poniżej przedstawiamy więcej informacji na ten temat.

Bezwarunkowy dochód podstawowy to eksperyment w ramach strategii Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Merytorycznie stoi za nim zespół pięciu naukowców: dr Radomir Matczak ze Związku Miast Polskich, prof. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Mariusz Baranowski i prof. Piotr Jabkowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr Maciej Szlinder. 

- Jesteśmy na etapie konsultacji naukowych, ale daleko przed decyzją, że projekt ruszy i daleko przed zapewnieniem jego finansowania - mówi Interii dr Maciej Szlinder, jeden z pomysłodawców projektu, socjolog, ekonomista, szerzyciel idei bezwarunkowego dochodu podstawowego oraz członek partii Razem.

Bezwarunkowy dochód podstawowy - co to jest? 

Bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie, które charakteryzuje siedem cech: 
 

  • Jest to świadczenie bezwarunkowe, co oznacza, że powinno przysługiwać bez warunków związanych np. ze składkami, podejmowaną pracą. 
  • Ma przysługiwać wszystkim obywatelom albo mieszkańcom danego terytorium, a nie wybranej grupie. 
  • Jest to świadczenie indywidualne, skierowane do jednostek, a nie do rodzin czy gospodarstw domowych i powinno być niezależne od tego, w jaki sposób gospodarstwo domowe jest zbudowane (nie powinno różnić się wysokością). 
  • Ma to być świadczenie pieniężne, a nie przekazywane w formie dóbr, usług czy ograniczonych bonów do wykorzystania na konkretne usługi i towary. 
  • Powinno to być świadczenie regularne, najczęściej mówi się o wypłacaniu go co miesiąc. 
  • Wypłacane ma być przez państwo lub mniejszą jednostkę lub związek ponadnarodowy (ta cecha nie jest istotna w wypadku pilotażu),Dochód podstawowy powinien być podstawowy, tzn. nie powinien być za niski, a odpowiednio wysoki, aby zapewnić realizację podstawowych potrzeb.

Bezwarunkowy dochód podstawowy: dla kogo 1300 zł?


Na razie nie ma jeszcze żadnych decyzji, co do tego, kiedy takie rozwiązanie mogłoby wejść w życie. Bliski jest natomiast termin gdy zostanie zastosowane w części województwa warmińsko-mazurskiego (to 10 gmin położonych przy północnej granicy Polski); tam wszystko jest już przygotowane – oczekuje się na środki na uruchomienie programu. Pilotaż obejmie od 5 do 31 tysięcy osób i potrwa 2 lata. 

Łącznie przez ten okres wypłacono by osobom biorącym udział w eksperymencie - 156 mln zł (przy 5 tys. chętnych). Teraz wyobraźmy sobie, że pieniądze mają otrzymywać miliony Polaków. Jeżeli eksperyment potwierdzi wszystkie założenia, być może następnym krokiem będzie wprowadzanie programu najpierw w najbiedniejszych regionach, a na końcu - w całym kraju.


W Europie już po pierwszych testach 

Polska nie jest wyjątkiem - prace nad programem Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego trwają na całym świecie już od lat. Zrobiono już testy w Finlandii, Francji, we Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii. Pokazały one, że trzy pierwsze kraje mają wszelkie warunki, by Bezwarunkowy Dochód Podstawowy wdrożyć już teraz.


Nie ma takich warunków tylko w czwartym z testowanych państw - w Wielkiej Brytanii - głównie dlatego, że tam system tradycyjnych transferów społecznych jest na tyle dobry, iż Bezwarunkowy Dochód Podstawowy byłby krokiem wstecz, a nie lepszym rozwiązaniem.