Od 26 do 29 czerwca odbędzie się Balonowy Puchar Polski Gaspol Rypin Cup 2024. Impreza ma zgromadzić kilkanaście ekip z różnych państw. To już kolejna duże wydarzenie w tym mieście.
Kilkanaście ekip baloniarskich
Rypin od lat gości imprezy w lotach balonowych. Przykładowo przed rokiem miasto było gospodarzem 39. Balonowych Mistrzostw Polski. W programie wówczas znalazły się loty do konkurencji, przejazdy ekip ulicami Rypina oraz nocne pokazy. Kolorowe balony ozdobią niebo nad miastem także i w 2024 roku. Od 26 do 29 czerwca odbędzie się Balonowy Puchar Polski Gaspol Rypin Cup 2024.
Docelowo w imprezie ma wziąć udział nawet kilkanaście ekip z różnych krajów. W sporcie balonowym zmagania organizowane w czasie od 2 do 3 godzin od wschodu słońca oraz na dwie godziny przed zachodem słońca. O tym, jakie będą konkretne zadania do zrealizowania przez uczestników, decyduje bezpośrednio przed rozpoczęciem zmagań dyrektor sportowy imprezy. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych.
Organizatorami rypińskich zmagań są Grupa HiFly oraz Urząd Miasta Rypin. Inne rundy Balonowego Pucharu Polski odbędą się w Olsztynie i Janowie, Paczkowie, Ełku oraz Lesznie.
Rypin jest atrakcyjny dla sportu balonowego
Jak mówi nam współorganizator zawodów Arkadiusz Iwański z grupy HiFly, Rypin to idealne miejsce do przeprowadzania zmagań balonów. Wpływ na to ma fakt, że miasto jest z każdej strony odsłonięte, co pozwala na start balonów z różnych punktów na terenie miejscowości.
- Rypin ma wiele atutów. W większości miejscowości zawsze jest jakieś utrudnienie na którymś kierunku, czyli coś blokuje nas z danej strony np. lotnisko, duża przestrzeń lasu, jezioro, rzeka, jakieś naturalne przeszkody, które powodują, że nie można z danego miejsca startować. Rypin dookoła w promieniu 15-20 kilometrów nie ma znaczących przeszkód, które uniemożliwiałyby lądowanie. To powoduje, że balony zawsze mogą z miasta wystartować i w jego okolicach wylądować. Łatwiej jest też skupić mieszkańców w konkretnym miejscu, w przypadku Rypina jest to stadion - mówi Arkadiusz Iwański.
Organizacja takich zmagań to ogromne wyzwanie. - W Rypinie robimy dwie imprezy w jednym, czyli wydarzenie sportowe rangi Pucharu Polski oraz Festiwal Balonowy z nastawieniem na publiczność chociażby w postaci pokazów dla lokalnej społeczności. To zawsze duże wyzwanie. Balony są w 100 procentach uzależnione od pogody, która potrafi nam spłatać figle i balony muszą latać w idealnych warunkach. Nawet jeśli aura wygląda na sprzyjającą, to wcale nie musi oznaczać, że jest dobra dla balonów. Nad tym pracuje cały sztab. Cieszymy się, że jak zaczynamy organizacje takich imprez to ma to tradycje kilkuletnie - opowiada przedstawiciel grupy HiFly.
Kujawy i Pomorze balonami stoją
Niedawno w Grudziądzu otwarto Ogólnopolski Ośrodek Szkolenia Balonowego im. Ireneusza Cieślaka. Nasz region często gości zawody balonowe. Co roku, pokazy balonowe są częścią Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Z kolei w 2021 roku w Toruniu odbyła się 64. edycja Pucharu Gordona Bennetta - najstarszej i najbardziej prestiżowej imprezy lotniczej na świecie.
- Kiedyś użyłem takiego zwrotu, że kujawsko-pomorskie balonami stoi i się będę tego trzymał. Mamy ugruntowaną pozycję i od lat balony są ważnym elementem święta województwa. Trzy lata temu w Toruniu ruszał Puchar Gordona Bennetta, co jest bardzo unikatowe i historyczne. W Rypinie goszczą też zgrupowania kadry. Organizujemy tam wiele imprez. Silnym ośrodkiem jest także Grudziądz, w którym w ubiegłym roku przeprowadzono Mistrzostwa Świata Juniorów - mówi Arkadiusz Iwański.