Azbest ma zniknąć zupełnie z Polski do 2032 roku. Teraz obowiązuje coroczne składanie informacji o wyrobach zawierających ten szkodliwy składnik

Puls Dnia
Region Raport
x
Fot. Pixabay

Azbest jest szkodliwy dla zdrowia. Jego włókna po dostaniu się do układu oddechowego, odkładają się w nim i powodują rozmaite schorzenia. Możemy nabawić się pylicy azbestowej, chorób osierdzia i opłucnej czy nowotworów złośliwych. Sama obecność azbestu nie jest zagrożeniem dla zdrowia. Staje się on niebezpieczny dopiero w momencie uszkodzenia lub gdy dochodzi do korozji wyrobów go zawierających.

Wg obowiązujących przepisów jako wyroby i odpady azbestowe uznaje się wszystkie substancje, które w swoim składzie zawierają powyżej 0,1 proc. azbestu. Wyroby go zawierające wykorzystywane w sposób niestwarzający zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi należy zgłosić władzom samorządowym. Corocznie w terminie do 31 stycznia osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą przedkłada "Informację o wyrobach zawierających azbest" wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi, a przedsiębiorcy Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Osoby, które zakończyły wykorzystywanie wyrobów azbestowych, również są zobowiązane do złożenia takiej informacji.

Informację sporządza się w dwóch egzemplarzach:

  • jeden egzemplarz przedkłada się w formie papierowej właściwemu organowi;
  • drugi egzemplarz przechowuje się przez okres jednego roku, do czasu sporządzenia następnej informacji.


Informacja o azbeście jest obowiązkiem

Wypełnienie obowiązków inwentaryzacji i oceny stanu technicznego obiektów, w których wykorzystuje się azbest, jest weryfikowane podczas przyznawania dotacji ich usuwanie. Ponadto, wiedza na temat ilości materiałów zawierających azbest jest niezbędna do wykonania przez gminę corocznych sprawozdań z ilości tych materiałów występujących na terenie gminy lub miasta.

Złożenie "Informacji o wyrobach zawierających azbest" jest obowiązkiem. Wyroby zawierające azbest, instalacje lub urządzenia zawierające azbest, drogi utwardzone odpadami zawierającymi azbest, rury azbestowo-cementowe oraz usunięte wyroby zawierające azbest inwentaryzuje się poprzez sporządzenie spisu z natury.


Azbest jest materiałem zakazanym

Od 1997 roku w Polsce obowiązuje zakaz produkcji wyrobów zawierających azbest, obrotu azbestem i wyrobami, które go zawierają oraz sprowadzania azbestu i wyrobów, które go zawierają. Wszelkie wyroby, które zawierają azbest, muszą zniknąć do 31 grudnia 2032 roku. Wiele samorządów gmin i miast podjęło uchwały, które umożliwiają ich mieszkańcom uzyskanie dofinansowania na usunięcie azbestu z posesji.

Zbieraniem, demontażem, transportem oraz utylizacją materiałów, które zawierają azbest, mogą się zajmować tylko i wyłącznie wyspecjalizowane firmy posiadające wymagane zezwolenia. Pracownicy takich firm muszą być specjalnie wyszkoleni, przygotowani, odpowiednio ubrani i wyposażeni w specjalne środki oraz sprzęt.