Polska krajem bezpłatnych autostrad? Sprawdziliśmy w Ministerstwie Infrastruktury, jakie są plany dotyczące najlepszych tras w naszym kraju, w tym oczywiście przebiegającej przez kujawsko-pomorskie A1. I jakie są perspektywy przejęcia koncesjonowanych odcinków pod zarząd GDDKiA.
Nie tak dawno sporo komentarzy wywołał wywiad Przemysława Koperskiego, wiceministra infrastruktury (z ramienia Nowej Lewicy) w Radiu Piekary. Wiceminister Koperski mówił tam m.in. o perspektywach użytkowania autostrad w Polsce i pomyśle przejęcia ich pod zarząd GDDKiA.
- Jestem zwolennikiem, żeby wszystkie autostrady w Polsce dla samochodów do 3,5 tony były bezpłatne, to zwiększa bezpieczeństwo podróży. Chcielibyśmy podróżować tymi trasami. Są niestety prywatne autostrady i dzisiaj moim zdaniem powinniśmy robić wszystko, żeby trafiły pod zarząd GDDKiA – mówił wiceminister Koperski.
Podkreślał też m.in. to, że podróżowanie najlepszymi trasami może być barierą dla wielu osób, jeżeli trzeba uiścić opłatę. Dywagował również, czy autostrady powinny być bezpłatne dla wszystkich korzystających, czy tylko dla obywateli Unii Europejskiej.
- Te osoby, które mają zarejestrowane samochody poza UE, nie powinny korzystać bezpłatnie z polskich autostrad, ale to jest moje zdanie” – zaznaczył (cytat za tvn24.pl).
Co na to Ministerstwo Infrastruktury?
Zapytaliśmy Ministerstwo Infrastruktury, jakie jest oficjalne stanowisko w tej sprawie. Otrzymaliśmy odpowiedź od Rafała Jaśkowskiego, rzecznika prasowego Biura Komunikacji Ministerstwa Infrastruktury:
„Wszystkie drogi ekspresowe w Polsce są darmowe dla pojazdów osobowych i motocykli. Dodatkowo od 1 lipca 2023 r. darmowe są wszystkie odcinki autostrad zarządzanych przez GDDKiA – opłaty zostały zniesione na odcinkach A2 Konin - Stryków, A4 Wrocław - Sośnica. Bezpłatnie możemy podróżować również na odcinku A1 Gdańsk - Toruń, który od 4 września 2023 r. jest darmowy dla motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach.
Płatny pozostaje natomiast przejazd pojazdów osobowych oraz motocykli na A4 Katowice – Kraków oraz A2 Świecko – Nowy Tomyśl – Konin. Odpłatność tych odcinków wynika z podpisanych umów koncesyjnych zawieranych na podstawie koncesji udzielonych zarządcom tych autostrad w 1997 r. Postanowienia umów koncesyjnych na te odcinki przyznają koncesjonariuszom prawo swobodnego kształtowania wysokości stawek opłat, natomiast nie przyznają stronie publicznej uprawnienia do skutecznego wpłynięcia na realizację planów spółki w tym zakresie.
W marcu 2027 r. wygaśnie umowa koncesyjna dotycząca A4 Katowice – Kraków. MI nie przewiduje zawierania kolejnej umowy na eksploatację tego odcinka autostrady oraz nie zakłada odpłatności za przejazd pojazdów osobowych oraz motocykli tym odcinkiem. Umowy koncesyjne dotyczące A2 Świecko – Nowy Tomyśl – Konin wygasną w 2037 r. Po wygaśnięciu tych umów również nie przewiduje się zawierania kolejnych na eksploatację oraz nie zakłada się odpłatności przejazdu pojazdów osobowych oraz motocykli tymi odcinkami. Odcinki zarządzane obecnie przez koncesjonariuszy po wygaśnięciu umów przejdą w zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad."