- W sumie w latach 2014-2020 udzieliliśmy blisko 2000 pożyczek na sumę 553 mln złotych.
Plany na najbliższą perspektywę, to wprowadzenie na rynek 750 mln złotych, m.in. na pożyczki rozwojowe, modernizację energetyczną budynków i ekopożyczki – podsumowywała osiągnięcia i cele Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego na jednym ze spotkań biznesowych jego prezes, Agnieszka Wasita.
Wspieranie powstawania i rozwoju przedsiębiorczości, ale także rozwoju ekonomii społecznej na terenie kujawsko–pomorskiego – to podstawowe cele działalności Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. Jak Fundusz je realizuje? Przede wszystkim poprzez ułatwianie dostępu do finansowania, szkoleń, doradztwa, infrastruktury okołobiznesowej oraz współdziałania nauki i biznesu.
I robi to już przez blisko dwie dekady, bo Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy sp. z o.o. został utworzony w roku 2004 roku przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Samorząd jest też jego udziałowcem. Fundusz nie jest spółką komercyjną, a zysk przeznaczany jest na działalność statutową i podwyższanie kapitału pożyczkowego.
Główna działalność Spółki to udzielanie pożyczek mikro, małym i średnim przedsiębiorcom z województwa kujawsko-pomorskiego - ze środków europejskich oraz własnych. Fundusz
prowadzi też Regionalne Inkubatory Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Swoje miejsce znajdują tu początkujące firmy, które oprócz dużych zniżek w czynszu otrzymują w pełni wyposażone biura (meble, sprzęt komputerowy). Mogą też skorzystać z opcji wynajęcia biurka w open space.
Od połączenia w 2024 r. z Kujawsko-Pomorską Agencją Innowacji, K-PFP prowadzi także projekty badawczo-rozwojowe: np. projekt grantowy „Fundusz Badań i Wdrożeń” czy konkurs „Mój Innowacyjny Wynalazek”.