W ostatnim czasie opublikowane zostały dwa nowe rozporządzenia powiatowych lekarzy weterynarii dotyczące ASF u dzików. Za obszary skażone uznane zostały niektóre tereny należące do powiatów grudziądzkiego oraz chełmińskiego. Wprowadzone obostrzenia dotyczą m.in. hodowców świń, myśliwych i służb leśnych.
Rozporządzenie powiatowego lekarza weterynarii w Chełmnie wydane zostało 9 października. Jako obszar skażony afrykańskim pomorem świń (ASF) dokument wymienia następujące rejony tego powiatu:
- Gmina Chełmno: Starogród Dolny, Starogród, Kałdus, Bieńkówka, Uść;
- Gmina Kijewsko Królewski: Brzozowo (do str. zachodniej do ul. Bydgoskiej), Watorowo (od str. zachodniej do DP1604).
Rozporządzenie rozszerza także obszar uznany za skażony o: - Miasto Chełmno
- Gmina wiejska Chełmno: Nowe Dobra, Kolno, Ostrów Świecki, Górne Wymiary, Dolne Wymiary, Nowawieś Chełmińska, Klamry, Małe Łunawy.
- Gmina Stolno: Wabcz-Kolonia, Wabcz, Rybieniec, Grubno
Nieco wcześniej, 4 października, podobne rozporządzenie wydał powiatowy lekarz weterynarii w Grudziądzu. W tym wypadku za tereny skażone wirusem uznane zostały:
- Gmina Łasin;
- Gmina Gruta: część położona na północ od drogi Nowa Góra – Podgórze – Słup do skrzyżowania z DW538 a następnie na północ od drogi biegnącej do tego skrzyżowania od wschodniej granicy gminy;
- Gmina Świecie nad Osą: część położona na północ od drogi Przesławice – Szarnoś – Lisnowo, do skrzyżowania z DW538, a następnie na południe od linii wyznaczonej przez DW538 od tego skrzyżowania do północnej granicy gminy
- Gmina Rogóźno: część położona – jak to opisuje rozporządzenie - na wschód od linii wyznaczonej przez ciek wodny biegnący od północnej granicy gminy w Parku Krajobrazowym Góry Łosiowe biegnącej do przecięcia z linią kolejową a następnie na południowy wschód od linii wyznaczonej przez linię kolejową do przecięcia z drogą nr 535 a następnie na wschód od linii wyznaczonej przez drogę nr 535 biegnącą do skrzyżowania z drogą nr 16, następnie na północ od drogi nr 16 od skrzyżowania z drogą nr 535 do przecięcia z rzeką Osa i dalej na wschód od rzeki Osa.
Dodajmy, że 17 września, powiatowy lekarz weterynarii w Świeci za tereny skażone uznał:
- Gmina Świecie: Chrystkowo, Topolinek,
- Gmina Pruszcz: Luszkowo, Topolno;
Zgodnie z tymi rozporządzeniami na terenach skażonych obowiązuje m.in. zakaz:
- przywożenia do gospodarstwa lub wywożenia z gospodarstwa świń bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii;
- wyprowadzania świń z pomieszczeń, w których są przetrzymywane;
- wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstw utrzymujących świnie tusz dzików, mięsa i produktów ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych pochodzących od dzików oraz produktów, pasz, substancji, sprzętu, materiałów, narzędzi i innych przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem choroby;
- wynoszenia i wywożenia świń i materiału biologicznego świń poza ten obszar;
- prowadzenia targów, wystaw, pokazów, konkursów z udziałem zwierząt z rodziny świniowatych i dzików
- przepisy nakazują także m.in. zgłaszanie padłych dzików i ograniczają wstęp do lasów.
Według ostatnich danych Głównego Inspektoratu Weterynarii - z 11 października, w całym kraju zlokalizowane zostały 54 ogniska ASF u dzików. Znajdują się one w 12 z 16 polskich województw: zachodnio-pomorskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, dolnośląskim, lubelskim, kujawsko–pomorskim, wielkopolskim, pomorskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim i podlaskim.
Do zakażenia ASF dochodzi najczęściej w wyniku bezpośredniego lub pośredniego kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Jak informuje GIW, wirus rozprzestrzenia się także za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (np. gryzonie, koty i psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików
Przypomnijmy, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla naszego zdrowia i życia.