Andrzej Szwalbe zostanie upamiętniony. W największym z możliwych formatów

Puls Dnia
Region Raport
Widok na Bydgoszcz
123rf

W Bydgoszczy przybędzie kolejny mural. Tym razem ma przedstawiać Andrzeja Szwalbego – postaci szczególnie zasłużonej dla życia kulturalnego Bydgoszczy i jej honorowego obywatela. Bydgoski Urząd Miasta ogłosił właśnie konkurs na projekt i wykonanie. Okazja jest szczególna: setna rocznica urodzin zmarłego w roku 2002 działacza. 


Na bydgoskich budynkach, zwłaszcza w śródmieściu, znajduje się blisko 20 murali o bardzo różnorodnej tematyce. Najnowszy projekt ma ozdobić szczytową ścianę kamienicy przy ul. Dworcowej 89, naprzeciwko nowego gmachu dworca kolejowego. Miejsce bardzo reprezentacyjne, bo i postać szczególnie dla bydgoszczan ważna. Andrzej Szwalbe to niekwestionowany autorytet, zasłużony w  kreowaniu życia kulturalnego w Bydgoszczy i szerzej w regionie kujawsko-pomorskim. 


- Był budowniczym i pierwszym dyrektorem Filharmonii Pomorskiej. Jego aktywność przyczyniła się do powstania w Bydgoszczy Galerii Miejskiej, Opery Nova, Akademii Muzycznej. Wspierał pałace w Ostromecku i Lubostroniu. Z jego dorobku korzystają kolejne pokolenia bydgoszczan – podkreśla na stronie www.bydgoszcz.pl Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.

Na co może liczyć laureat konkursu?


Przede wszystkim konkurs skierowany jest do profesjonalnych artystów tworzących murale i posiadających doświadczenie w tym zakresie. Mogą się zgłaszać kandydaci z całej Polski. Swój dorobek twórczy należy przedstawić, przy okazji składania dokumentów konkursowych, w formie dokumentacji fotograficznej.


Na muralu powinny się znaleźć:

  • elementy graficzne i liternicze, 
     
  • dopuszcza się elementy przestrzenne,
     
  • mural ma być wykonany w sposób trwały, profesjonalnymi farbami, stosowanymi do realizacji zewnętrznych kompozycji murali. 


Zwycięzca projektu może liczyć na nagrodę w postaci 10 tys. złotych. Bydgoski samorząd zaś, do kwoty 40 tys. złotych brutto, pokryje koszty związane z wykonaniem muralu tj. zakup farb, koszty wynajęcia podnośników, postawienia rusztowania oraz oczyszczenia i przygotowania ściany do malowania.

Gdzie dostarczyć projekt? 


Jury przystąpi do oceny zgłoszonych projektów muralu po 17 września. Wybór i ogłoszenie zwycięskiego projektu nastąpi z kolei już trzy dni później. Wyniki konkursu będzie można podpatrzeć na oficjalnej stronie internetowej miasta: www.bydgoszcz.pl.


Projekty zatytułowane „Mural upamiętniający Andrzeja Szwalbego w rocznicę Jego setnych urodzin”, powinny zostać dostarczone pocztą elektroniczną na adres e-mail: m.iwinski@um.bydgoszcz.pl 
lub osobiście w formie płyty CD, do Urzędu Miasta Bydgoszczy, do Biura Plastyka Miasta – Marka Iwińskiego, ul. Sielanka 8A (I piętro), pokój nr 6, 85-073 Bydgoszcz, tel. 52-58-58-177, w godzinach pracy Urzędu Miasta. 
Dodatkowe informacje na temat konkursu można uzyskać telefonicznie: 52-58-58-177. 


Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy oraz zdjęcie poglądowe budynku są dostępne TUTAJ

Gdzie w Bydgoszczy podziwiać można murale:


1. "Piotruś Pan", ul. 3 maja 16
2. "Zamilcz", ul. 3 maja 14
3. "Ptasiek", ul. 3 maja 14
4. "Sportowcy", ul. 3 maja 24
5. "Samookreślenie", ul. Ks. Piotra Skargi 7
6. "Czas", ul. Reja 7
7. "Czas", ul. Poznańska 3
8. ul. Obrońców Bydgoszczy 11
9. Estrada, ul. Dworcowa 51
10. ul. Bocianowo 24
11. "Piaskownica", Galeria Londynek
12. "Game", ul. T. Kościuszki 37a
13. "Sztuka zbrodni", ul. T. Kościuszki 37
14. Mózg/DM Drukarnia, ul. Parkowa 2
15. Park im. Kazimierza Wielkiego
16. "Śniadanie Mistrzów", ul. Ks. Piotra Skargi 6
17. "Pozytywka", ul. Wyszyńskiego 5
18. "Opowieść zimowa", ul. Karpacka 29
19. "Płynąć do wolności", ul. Bora-Komorowskiego 10
20. Fordon-schronisko, ul. Fordońska 422