O bardzo dużych kwotach, tych liczonych w miliardach i setkach milionów, jak i o znacznie mniejszych, ale też ważnych sumach np. na stypendia na uczniów - mowa była na dzisiejszym spotkaniu zarządu województwa z dziennikarzami. Temat: plany samorządu województwa i budżet na ten rok.
- Budżet województwa to 2,11 miliarda złotych. To budżet rekordowy, nigdy dotąd takiego nie mieliśmy. Cieszę się że założenia dochodów są tak ambitne, ale one są także realne, wynikają z dobrej kondycji przedsiębiorstw, które w dużej mierze, poprzez odpisy podatkowe, składają się nasz budżet. Znajduje się w nim także dużo środków unijnych, może nie aż tak dużo, jako to bywało w poprzednich latach, ale około jedna trzecia wszystkich planowanych dochodów w tym roku pochodzić będzie ze środków unijnych. – oceniał marszałek Piotr Całbecki.
Budżet razy dwa
Licząc realny potencjał finansowy regionu, budżet województwa należy pomnożyć przez dwa, bo doliczyć trzeba także przeznaczoną na ten rok część naszego unijnego programu operacyjnego, Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza. - To także 2,11 mld. Zupełnym przypadkiem się złożyło, że to taka sama kwota - dodał marszałek Całbecki.
Wojewódzki budżet zasilają także środki z Krajowego Planu Odbudowy oraz pieniądze z tak zwanego "reużycia" – chodzi m.in. o pieniądze, które zostały przekazane jako pożyczki na wsparcie i które następnie zostały zwrócone, a teraz mogą być one wykorzystane na kolejne wydatki budżetowe. W przypadku KPO, zarząd szacuje będzie to 330 mln, w przypadku pieniędzy z "reużycia" mowa jest o ok. 200 mln.
Co do KPO, bardzo ważne jest - o czym informował marszałek – że termin ich rozliczenia będzie przesunięty o rok. Polska może korzystać z KPO ze sporym opóźnieniem, co jest konsekwencją polityki prowadzonej przez poprzedni rząd. W efekcie wielu samorządów podnosiło, że na pełne wykorzystanie tych środków po prostu zabraknie czasu. Przesunięcie terminu to więc bardzo dobra wiadomość dla samorządowców.
Kolej na kolej
W omówieniu wydatków budżetowych nie mogło zabraknąć tych związanych z transportem. O tym mówiła wicemarszałek Aneta Jędrzejewska. - Zwiększamy budżet na przewozy o 25 milionów. W tym roku ogłaszamy przetarg na trzy linie kolejowe. Jeszcze w tym wróci połączenie Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek, które będzie skomunikowanie zarówno z Toruniem, Bydgoszczą, jak i Włocławkiem. Ogłosimy także przetarg na połączenie Brodnica – Rypin, choć nie wróci ono jeszcze w tym roku: Polskie Linie Kolejowe musza przeprowadzić modernizacje przystanków w Rypinie. Będziemy także ogłaszali przetarg na połączenie Laskowice Pomorskie - Wierzchucin, które uruchomimy w roku 2026 – wylicza wicemarszałek Aneta Jędrzejewska. – Zwiększamy także liczbę linii autobusowych do 70. To 26 milionów, ale na tą kwotę składają także środki unijne w wysokości ponad 20 mln zł. Staramy się tak realizować te połączenia, żeby było ich jak najwięcej, ale żeby były też jak najtańsze, żeby nie wszystkie środki na ten cel pochodziły z budżetu województwa. Planujemy zakup 40 nowych autobusów: 25 elektrycznych i 15 hybrydowych, które pojawią się na naszych liniach.
Czwarty krąg już się domyka
Z kolei o wydatkach na kulturę mówił wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. – Na kulturę mamy w tym roku 310 mln. Nie ma w naszym kraju województwa, które, biorąc pod uwagę wskaźniki, przeznaczałoby więcej środków na rozwój i podtrzymywanie kultury. Dwie z największych naszych instytucji kultury, mianowicie Opera Nova i Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy przeżywają gwałtowny rozwój – podkreślał wicemarszałek Ostrowski - W Operze Novej zakończymy w tym roku budowanie czwartego kręgu. Odbiory rozpoczną się pewnie pod koniec roku, rozliczenie w pierwszej połowie przyszłego roku. Budowa parkingu, która jest finansowana w całości przez nasze województwo, zakończy się w maju. Inwestycja związana z Operą jest współfinansowana przez samorząd miasta Bydgoszczy, ale co trzeba uściślić, dotyczy to tylko części budowalnej czwartego kręgu, to ok. 50 mln, a cała inwestycja kosztuje dziś ok. 150 mln - podkreślał wicemarszałek. - Mamy już wszystkie niezbędne informacje, żeby na dobre rozpocząć rozbudowę Filharmonii Pomorskiej, wkrótce ogłosimy przetarg. W wieloletniej prognozie budżetowej na ten cel przeznaczonych jest 300 mln złotych.
Wicemarszałek Ostrowski dodał, że województwo stara się o dofinansowanie tej inwestycji z unijnego programu Feniks. Jeśli się uda, region dostanie z tego źródła 50 mln zł.
Do tematów poruszanych na poniedziałkowej konferencji prasowej będziemy jeszcze na kujawy-pomorze.info wracać.