1 września rozpoczął się jeden z najtrudniejszych okresów w historii Polski, Europy i świata. O godz. 4.45 armia hitlerowska zaatakowała Polskę, a cały świat stanął na granicy globalnego konfliktu. W kujawsko-pomorskim, z tej okazji, przygotowano wiele wydarzeń upamiętniających wybuch II wojny światowej.
W Grudziądzu uroczystości rozpoczną się wczesnym porankiem – dokładnie o godzinie 4.45 pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego. Oficjele oraz zaproszeni gości uczczą wydarzenia poprzez złożenie na grudziądzkim rynku symbolicznej wiązanki kwiatów.
Również na bydgoskim Starym Rynku przewidziano obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. O godz. 11 zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów na Cmentarzu Bohaterów. Natomiast o godz. 12 odbędzie się w katedrze bydgoskiej msza św. w intencji Ojczyzny. Wszystkie uroczystości zakończy o godz. 13 złożenie kwiatów przez przedstawicieli miasta i innych gości pod pomnikiem Walk i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej na Starym Rynku.
Warto wiedzieć, że pewnego rodzaju tradycją stało się dekorowanie w nocy z 31 sierpnia na 1 września przez, harcerzy 5 Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej Niezłomni im. Danuty Siedzikówny „Inki”, wielu bydgoskich pomników i miejsc pamięci. Dekoracje przypominające o wybuchu II wojny światowej będzie można obejrzeć m.in. na ścianie „Żołnierzy Wyklętych”, pomniku Leszka Białego czy na tablicy pamiątkowej na murze więzienia w Fordonie.
Toruń rozpocznie uroczystości już od godz. 10 na Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Artylerii. Kwiaty w asyście wojskowej pod tamtejszym obeliskiem złożą m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz dowódca garnizonu Toruń pułkownik Remigiusz Zieliński. Na wydarzeniu pojawią się także przedstawiciele kombatantów, parlamentu, toruńskich instytucji oraz organizacji patriotycznych.
Popołudniu natomiast miasto zaprasza wszystkich chętnych na „Spacer szlakiem okupacyjnym. Miejsca pamięci będzie można zwiedzać z przewodnikiem toruńskim – Marcinem Orłowskim od godz. 17.30. Wstęp wolny, a zapisać można się poprzez e-mail: biblioteka@csw.torun.pl lub pod nr tel.: 56-610-97-24. Zbiórka uczestników odbędzie się w holu Centrum Sztuki Współczesnej. Z kolei o godz. 18 pod hasłem "Portrety z historią w tle" w Kinie Centrum w CSW odbędzie się pokaz filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Centrum Sztuki Współczesnej. Dwie godziny później, również w kinie CSW, zaplanowano pokaz dramatu wojennego Jacka Bławuta "Orzeł. Ostatni patrol".