W 2023 roku NFZ wysłał blisko 12 milionów SMS-ów z przypomnieniem o wizycie do specjalisty, badaniu czy hospitalizacji. Powiadomienie na telefon ma zmniejszyć skalę nieodwołanych wizyt, a i tak przepadło ich prawie 1,3 miliona.
Każdy, kto chciał zarejestrować się do lekarza, na badania czy zabieg, czyli w zasadzie każdy Polak, wie, co to znaczy zderzyć się ze ścianą. Rehabilitacja za rok czy pilne badanie za półtora roku to niestety norma w polskiej służbie zdrowia. Przyczyn tej sytuacji jest oczywiście bardzo wiele.
Nieodwołane wizyty
Problemy z rejestracją w większości leżą po stronie niewydolności systemu polskiej służby zdrowia. Sytuacji nie potrafią rozwiązać od dziesięcioleci kolejne rządy. Pacjent jest w zasadzie bezradny. Jednak jeden element tej rejestracyjnej układanki zależy od niego. Jeżeli już uda mu się rejestracja do lekarza czy innego specjalisty, a rezygnuje z wizyty, to powinien o tym powiadomić. Jak pisaliśmy wcześniej, w skali kraju to jest 1,3 miliona wizyt na NFZ, które przepadają. Oznacza to, że tyle osób więcej mogłoby rocznie skorzystać z usług służby zdrowia, a także o tyle osób zmniejszyłaby się kolejka do specjalistów.
Skala nieodwołanych wizyt jest znacząca. NFZ monitoruje ten problem. Nieodwołanie wizyty wpływa też na dłuższe oczekiwanie do lekarza. Dlatego tak ważne jest informowanie o swojej nieobecności.
- Najwięcej, bo ponad 420 tys. przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu - wylicza Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w NFZ. - 280 tys. z kardiologii, z fizjoterapii ambulatoryjnej ponad 180 tys., blisko 120 tys. z endokrynologii, a prawie 100 tys. z onkologii.
Nieodwołane wizyty w województwie kujawsko-pomorskim
W 2023 roku w województwie kujawsko-pomorskim takich nieodwołanych wizyt było ponad 57 tys. Najwięcej, bo ponad 17,2 tys. z fizjoterapii ambulatoryjnej, 12,6 tys. przypadków nieodwołanych wizyt dotyczyło świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 10,2 tys. z kardiologii, 4,2 tys. z endokrynologii i 5,5 tys. z onkologii.
Powiadomienia SMS
Jednym z pomysłów Narodowego Funduszu Zdrowia na nieprzepadanie wizyt są wiadomości wysyłane do pacjentów. Przypomnienie dotyczy wizyt pierwszorazowych z 40 świadczeń, m.in.: kardiologii, ortopedii, operacji jaskry, endoprotezoplastyki, gastroskopii, kolonoskopii, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Pacjent otrzymuje SMS na cztery dni przed umówioną wizytą z podstawowymi informacjami, takimi jak: czego dotyczy wizyta / badanie, jaki jest jej termin i co najważniejsze ma od razu podany numer telefonu, na który powinien zadzwonić, jeśli nie będzie mógł z różnych przyczyn skorzystać. Aby otrzymać SMS-a z NFZ, wystarczy, że pacjent podczas rejestracji poda poprawnie swój numer telefonu komórkowego.
- Na podstawie sygnałów i skarg od pacjentów, wiemy, że nie zawsze pacjent może dodzwonić się do placówki medycznej, aby odwołać wizytę - mówi Paweł Florek. - Warto jednak podkreślić, że placówka medyczna powinna zagwarantować pacjentom możliwość realnego kontaktu, w tym odwołania wizyty.
Narodowy Fundusz Zdrowia dołączył do kampanii społecznej "Odwołuję. Nie blokuję", która zwraca uwagę na zjawisko nieodwołanych wizyt lekarskich.