W 2023 roku do sieci ciepłowniczej PGE Toruń przyłączone zostały 53 budynki o łącznym zapotrzebowaniu na ciepło 7,5 MW. Budynki znacznie poprawiają swoją efektywność energetyczną. Ciepło sieciowe to również ochrona powietrza przed emisją zanieczyszczeń na niskiej wysokości, gdyż jest ono ekologiczną alternatywą dla kotłowni przydomowych.
W Toruniu już ponad 2400 budynków jest ogrzewanych ciepłem sieciowym. W 2023 roku przyłączono do sieci ciepłowniczej wielorodzinne domy mieszkalne, obiekty handlowe, usługowe, biznesowe oraz kamienice na Starówce. Każdego roku niemal wszystkie nowe budynki powstające w Toruniu w obrębie sieci ciepłowniczej PGE Toruń są do niej przyłączane. W 2023 roku duża część z nich to obiekty już istniejące, które zmieniły ogrzewanie na ciepło sieciowe.
- Licząc od 2018 roku przyłączyliśmy do sieci ciepłowniczej aż 331 budynków – mówi Dariusz Kozak, p.o. prezesa zarządu PGE Toruń. - W zeszłym roku do budynków ogrzewanych ciepłem sieciowym, z tak zwanego rynku wtórnego, dołączyły kamienice na Rynku Staromiejskim, Nowomiejskim, na ulicy Warszawskiej, a także barokowy zabytek najwyżej klasy Kamienica pod Gwiazdą. Zmiana źródła ciepła na pochodzące z sieci ciepłowniczej, pozytywnie wpływa na jakość powietrza, gdyż likwiduje emisję zanieczyszczeń pochodzącą z indywidualnej kotłowni.
Z nowopowstałych obiektów w 2023 roku PGE Toruń przyłączyła do sieci ciepłowniczej, między innymi nowy budynek Centrum Sztuki Współczesnej, biurowiec Pikseo na obszarze Pod Dębową Górą czy budynki na osiedlu mieszkaniowym JAR przy ulicach Hubego, Watzenrodego, Strobanda czy Grasera.
Ponadto ciepło sieciowe popłynęło również do wyremontowanego budynku PKP Dworca Miasto oraz do kompleksu Toruń Space Labs przy ulicy Łokietka. Zgodnie z założeniami Gminy Miasta Toruń kompleks Toruń Space Labs powstał z myślą o małych i średnich firmach z branży innowacyjnych technologii. W pierwszej połowie 2023 roku przyłączono do sieci również budynek Business Center Lab przy ulicy Sportowej.
Nowi odbiorcy ciepła w 2023 roku to także: budynki mieszkalne na ulicy Targowej, obiekty handlowe i usługowe na ulicach Olsztyńskiej i Rejtana, a także hale magazynowe na ulicach Kociewskiej i Przelot. Dzięki rozwojowi sieci ciepłowniczej w obrębie ulicy Przelot, czyli na terenie tzw. Abisynii, kolejne planowane budynki będą mogły korzystać z ciepła sieciowego.
PGE Toruń już od kilkunastu lat pomaga odbiorcom przy zmianie sposobu ogrzewania na ciepło sieciowe, udzielając dofinansowania w ramach programów poprawiających efektywność energetyczną budynków: „Program wsparcia likwidacji niskiej emisji na obszarze Torunia" oraz „Program wsparcia w przyłączeniu budynków do sieci ciepłowniczej w celu poprawy ich efektywności energetycznej”. W ciągu 5 lat wsparcie wyniosło około 660 tys. zł.