Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje około 3,5 miliona osób, z czego około miliona osób pozostaje niezdiagnozowanych. Wynika z tego, że co jedenasta osoba w Polsce jest cukrzykiem. Od listopada niektóre osoby chore na cukrzycę mogą ubiegać się 215,84 zł dodatku. Ma to być wsparcie w pokrywaniu dodatkowych kosztów leczenia i codziennym zarządzaniem cukrzycą. Piszemy, jakie warunki trzeba spełnić, by je dostać.
Cukrzyca, zwłaszcza typu 1, w zaawansowanych stadiach czy powikłaniach sprawia, że chory może wymagać stałej opieki. Osoby mające trudności w samodzielnym funkcjonowaniu mogą kwalifikować się do zasiłku pielęgnacyjnego.
Chorzy na cukrzycę muszą ponosić codzienne koszty związane z zakupem leków i testów diagnostycznych. Sporym kosztem może być także specjalistyczna dieta, która jest konieczna w leczeniu tej przewlekłej choroby. Wprowadzenie tego dodatku ma na celu przynajmniej częściowe odciążenie finansowe.
215-złotowy zasiłek przysługuje osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności wynikającej z cukrzycy. Jak widać, ta kwota jest przyznawana tylko tym, którzy z powodu choroby spotykają się z ograniczeniami w codziennym funkcjonowaniu i wymagają stałej opieki medycznej.
Dokumenty należy złożyć w lokalnym oddziale Opieki Społecznej i są to:
- orzeczenie o niepełnosprawności potwierdzające stan zdrowia oraz wpływ choroby na codzienne funkcjonowanie,
- zaświadczenie lekarskie od lekarza specjalisty prowadzącego leczenie pacjenta,
- wniosek o przyznanie dodatku.
Uzyskane pieniądze można przeznaczyć na:
- zakup leków obniżających poziom cukru we krwi,
- sprzęt do monitorowania cukru (np. glukometry i paski testowe),
- specjalistyczna dieta,
- rehabilitacja i opieka medyczna.
Dodatek jest zwolniony z opodatkowania i nie trzeba odprowadzać od niego składek czy podatków.