Rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury przewiduje rozszerzenie o około 1600 kilometrów sieci autostrad i dróg ekspresowych lub ich odcinków, na których pobierana będzie opłata elektroniczna. Dotyczyć to będzie wyłącznie pojazdów o masie przekraczającej 3,5 tony oraz autobusów. Jak informuje ministerstwo, nie ma planów wprowadzenia opłat od samochodów osobowych i motocykli za przejazd odcinkami dróg zarządzanymi przez GDDKiA.
Po rozszerzeniu będzie ponad 5 tys. km dróg krajowych objętych opłatą elektroniczną. Długość nowych płatnych odcinków dróg to około 1600 kilometrów.
Na stronie Ministerstwa Infrastruktury czytamy, że sieć nie była rozszerzana od 2017 r., a od tego czasu w Polsce oddano do użytku wiele nowych odcinków dróg krajowych – autostrad i dróg ekspresowych. Co istotne, wpływy z opłat za przejazd pojazdów ciężkich i autobusów trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowana jest budowa nowych dróg i remonty istniejącej sieci. Ministerstwo podkreśla fakt, że do rozszerzenia sieci dróg płatnych zobowiązał się poprzedni rząd. Działanie zostało zgłoszone w ramach Krajowego Planu Odbudowy w celu zwiększenia konkurencyjności sektora kolejowego. Nowe przepisy mają sprzyjać stopniowemu wzrostowi udziału kolei w przewozach towarowych. Dzięki temu zmniejszeniu ulegnie emisja CO2 z transportu.
Stawki za przejazd mają być uzależnione od masy pojazdów oraz norm emisji spalin.