1,5 miliarda złotych popłynie na bydgoskie inwestycje 

Puls Dnia
Biznes Region
D
Fot. Urząd Marszałkowski w Toruniu

W poniedziałek (16 grudnia) Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął budżet na 2025 rok oraz wieloletnią prognozę finansową. Wśród planowych inwestycji nie zabrało wielu pozycji dotyczących Bydgoszczy. Temu tematowi była poświęcona konferencja z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego oraz radnych sejmiku Jacka Woźnego i Anny Niewiadomskiej. 


Ponad miliard złotych dla Bydgoszczy
Środową konferencję prasową zorganizowano w przestrzeni Regionalnego Inkubatora Przedsiębiorczości przy ulicy Gimnazjalnej 2/2A. Tematem spotkania z mediami były nakłady inwestycyjne zaplanowane budżecie na rzecz miasta Bydgoszczy. A te w 2025 roku mają być rekordowe. 

Łącznie zaplanowane w Bydgoszczy inwestycje mają pochłonąć 1,5 miliarda złotych. 

- W uchwalonym przez sejmik budżecie województwa zostały zapisane znaczne środki, które trafią do największych ośrodków regionu. Bardzo duże inwestycje prowadzone będą w Bydgoszczy, która - dzięki rozbudowie Filharmonii Pomorskiej, Centrum Onkologii, Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego, biblioteki wojewódzkiej i opery - będzie największym placem budowy w naszym regionie. Zaplanowane inwestycje pochłoną w najbliższym czasie 1,5 mld złotych. Można z całą pewnością stwierdzić, że dzięki nim wzmocnione zostaną potencjały ponadregionalne naszych miast stołecznych – mówił wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. 


Co dokładnie powstanie w Bydgoszczy?


Wiodącym punktem jest rozbudowa Filharmonii Pomorskiej. Sytuacja jest wymagająca, bowiem Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego nie otrzymał w 2023 roku rządowego wsparcia na ten cel. Co oznacza, że władze regionu będą musiały głęboko sięgnąć do portfela.


Realizację rozbudowy Filharmonii Pomorskiej zaplanowano na lata 2025-2028. Inwestycja jest wyceniana na 400 milionów złotych. Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego czyni starania o pozyskanie dodatkowych środków. Na ten moment złożono wniosek o 50 milionów złotych (to maksymalna możliwa kwota) dofinansowania z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko w latach 2021-2027 w trybie konkurencyjnym. Zapewniony wkład samorządu to 13,5 miliona złotych. 
Inwestycją w kulturę jest także budowa IV kręgu Opery Nova. W przyszłym roku to zadanie pochłonie 170 milionów złotych, a nie jak miało być pierwotnie 90 milionów złotych. W nowym czterokondygnacyjnym skrzydle o powierzchni użytkowej 6 tys. metrów kwadratowych znajdą miejsce operowa sala kameralna z widownią na 500 osób, przestrzeń wystawiennicza i sala kinowa, zaplanowano też taras widokowy od strony Brdy i dwupoziomowy podziemny parking. Zakończenie trwającej inwestycji wiosną 2025.


Na 2025 rok zaplanowany jest początek remontu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Prace modernizacyjno-remontowo-restauratorskie i budowlane obejmą obiekty przy ul. Długiej, Jana Kazimierza i Starym Rynku oraz budowę nowego łącznika dla budynku przy ul. Zaułek 11. W planach są m.in. remonty konserwatorskie i adaptacyjne zabytkowych budynków, szklany dach nad dziedzińcem, budowa magazynu i zakupy sprzętu. Placówka wzbogaci się o całoroczną przestrzeń dla organizacji wydarzeń kulturalnych, pracownię książki obrazkowej dla dzieci i pokój gier.
Koniec remontu zaplanowano na 2027 rok. Całość kosztować będzie 42 miliony złotych. Inwestycja ma zostać sfinansowana z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 oraz dotacji z budżetu województwa i budżetu Bydgoszczy.


Zyska też medycyna 


510 milionów złotych zostanie w 2025 roku przeznaczone na modernizację oraz rozbudowę budynków Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. Za 85 milionów złotych przy Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym powstanie ośrodek diagnostyki narzędziowej. W Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii dalej będą realizowane prace budowlane oraz kupowanie kolejnego sprzętu. Ta inwestycja pochłonie 50 milionów złotych. 

Budżet na 2025 rok


Dochody budżetowe województwa mają wynieść 1,94 miliarda złotych, zaś wydatki województwa wynosią 2,11 miliarda złotych. 34 proc. wydatków to środki przeznaczone na inwestycje. Wśród dużych wydatków jest rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku, która pochłonie 205 mln złotych.