120-lecie bydgoskiej Biblioteki im. Witolda Bełzy

Puls Dnia
Region Raport
Bydgoska Biblioteka Publiczna świętuje 120-lecie
Fot. Tomasz Czachorowski dla UMWK-P

120 lecie istnienia świętowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Witolda Bełzy w Bydgoszczy -zasłużona dla kultury regionu instytucja prowadzona przez samorząd województwa.    

Podczas uroczystości jubileuszowej w poniedziałek 2 października, w bydgoskim Teatrze Kameralnym, samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. – Chcę podziękować pracownikom, że widzą w książce coś więcej niż przedmiot, tę przestrzeń do tworzenia kultury. Dziękuję za wasze zaangażowanie, wiem, że często niedocenianie, jest ono bardzo ważne dla kultury województwa i dla kultury miasta, w którym żyjemy – podkreślał wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
 

Odczytany został także list gratulacyjny marszałka województwa.
 

- Wyrazy najwyższego uznania i serdeczne podziękowania za wkład w rozwój czytelnictwa w regionie, kreowanie życia kulturalnego wielu pokoleń, popularyzację wiedzy, nauki i tradycji Kujaw i Pomorza. Niech ten piękny jubileusz będzie powodem do dumy, radości i satysfakcji – pisał w nim marszałek Piotr Całbecki

Z okazji jubileuszu odbyła się  także okolicznościowa konferencja naukowa. Na tym jednak nie koniec urodzinowych wydarzeń. Biblioteka zaprasza na miniwykłady i warsztaty scrapbookingowe dla starszych i młodszych.

  • W środę 4 października, w  godz. 15.00-16.30, Bydgoszcz wczoraj i dziś – zajęcia dla dorosłych
  • W sobotę 7 października , w godz. 11.00-13.00, Moja piękna Bydgoszcz – zajęcia dla rodzin z dziećmi (od 5 lat)
  • W związku z tym, że liczba miejsc jest ograniczona obowiązują zapisy telefoniczne: 512 806 564

Dla polskiego czytelnika

Jak przypomina biuro prasowe Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, „Bydgoska książnica zawdzięcza rozwój Witoldowi Bełzie, pierwszemu polskiemu dyrektorowi, który spolonizował i powiększył księgozbiór, uczynił też z niej prawdziwe centrum życia kulturalnego miasta. Dzięki jego staraniom m.in. poszerzono też zbiory o cenną kolekcję Biblioteki Bernardynów Bydgoskich. W 1968 roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy, która jest obecnie marszałkowską jednostką kultury, uzyskała status instytucji naukowej”.

Bydgoska biblioteka działa od 1 października 1903 roku. Powstała na bazie księgozbiorów historyka Fryderyka Raumera i redaktora Henryka Kruse, oraz zbiorów niemieckich towarzystw naukowych. Po powrocie Bydgoszczy do Polski, kierowana przez dr. Witolda Bełzę (1886-1955), została znacząco powiększona i dostosowana do potrzeb polskiego czytelnika. Dziś dysponuje księgozbiorem  869 133 woluminów.

Miliony książek

W całym wojewódzkie kujawsko-pomorskim – jak podaje Urząd Statystyczny - działa 421 bibliotek publicznych (wraz z filiami) oraz 126 punktów bibliotecznych, które w swych zasobach mają ponad 7,3 miliona woluminów – w znakomitej większości książek. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego prowadzi dwie duże biblioteki publiczne: oprócz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy także świętującą w tym roku stulecie Wojewódzką Bibliotekę Publiczną – Książnicę Kopernikańską w Toruniu oraz trzy książnice specjalistyczne: Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. Prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu oraz bibliotekę pedagogiczną we Włocławku.

Potężne księgozbiory posiadają także księgozbiory akademickie – w tym Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (ponad 800 tys. woluminów) oraz największa w regionie Biblioteka Uniwersytecka UMK w Toruniu (ok. 3 mln materiałów bibliotecznych).