100 mln euro w marszałkowskim budżecie obywatelskim w formie grantów i dotacji na wsparcie inicjatyw lokalnych

Puls Dnia
Region Raport
x
Fot. Andrzej Goiński dla UMWK-P

Marszałkowski budżet obywatelski będzie realizowany w formie grantów i dotacji przeznaczonych na wsparcie inicjatyw lokalnych. Ich rozliczenia mają być jak najprostsze.

Przedstawiciele dwudziestu siedmiu lokalnych grup działania z całego regionu podpisali 12 grudnia w Toruniu umowy, w myśl których stowarzyszenia te będą dysponowały łącznie 100 milionami euro. Źródłem finansowania są fundusze unijne, w tym kujawsko-pomorski program regionalny 2021-2027.

- Za tymi stowarzyszeniami kryją się ostateczni beneficjenci, którzy mają dotrzeć do środków unijnych właśnie za ich pośrednictwem - mówi marszałek Piotr Całbecki. - Sprowadzamy zarządzanie środkami unijnymi do poziomu zupełnie podstawowego. Tak wygląda demokracja partycypacyjna - to sami mieszkańcy będą decydować, na co wykorzystać te środki. Oczywiście mamy skategoryzowane cele i w tych ramach trzeba się będzie poruszać. Ale chcemy zapytać w każdym sołectwie jak ma wyglądać roczny plan pracy lokalnych grup działania, jakie są potrzeby - by potem uwspólnić oczekiwania na poziomie gmin i już ostatecznie na poziomie LGD-ów. Oznacza to, że zmieniamy koncepcję funkcjonowania tych ostatnich. Będzie to trochę przypominało gminny budżet partycypacyjny. Ten skomplikowany nieco system pomoże nam wzmocnić aktywność obywatelską i społeczeństwo obywatelskie w naszym regionie. Demokracja ma tylko wtedy sens, kiedy w podejmowaniu decyzji rzeczywiście uczestniczą wszyscy mieszkańcy

Uroczyste spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Dariusza Kurzawy oraz członka zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej z przedstawicielami lokalnych grup działania odbyło się 12 grudnia w Auli UMK. Podczas tej samej uroczystości najstarsi i najmłodsi stażem sołtysi z całego regionu odebrali odznaki sołtysowskie wzorowane na podobnych znaczkach z okresu II RP.