Piotr Całbecki przedstawił w Brukseli raport z konsultacji w sprawie udziału regionów w tworzeniu europejskiej polityki rolnej

Puls Dnia
Region Raport
W Brukseli o europejskiej polityce rolnej
Fot. Parlament Europejski, transmisja

Administracje centralne krajów członkowskich UE w niewielkim stopniu wykorzystują możliwość zaangażowania władz regionalnych w przygotowanie krajowych planów strategicznych dotyczących wspólnej polityki rolnej – to jedna z konkluzji raportu z konsultacji, jaki dziś (25 października) w Brukseli przedstawia Piotr Całbecki.  

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego uczestniczy we wspólnym posiedzeniu Komisji Zasobów Naturalnych Europejskiego Komitetu Regionów (NAT) oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego (AGRI). Spotkanie  poświęcone jest  lokalnemu wymiarowi wspólnej polityki rolnej (CAP).

Jak informuje Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski, konsultacje w sprawie udziału regionów w zarządzaniu europejską wspólną polityką rolną przeprowadzone zostały przez Komitet Regionów za pomocą sieci regionalnych centrów RegHub. Monitorują one wdrażanie unijnych polityk w terenie i zabiegają o to, by w Brukseli uwzględniany był lokalny i regionalny punkt widzenia na politykę rolną. Sieć RegHub obejmuje 46 regionów, w tym trzy polskie województwa: mazowieckie, lubelskie i zachodnio-pomorskie.  

- Komitet Regionów zawsze opowiadał się za tym, by nasze regiony odgrywały główną rolę w zarządzaniu polityką rolną i jej wdrażaniu, gdyż zapewni to lepsze dostosowanie funduszy i środków do specyfiki terytorialnej i sektorowej. Uważamy, że jedynie odnowione partnerstwo między instytucjami unijnymi, krajowymi i regionalnymi może sprzyjać odbudowie obszarów wiejskich i ekologicznej transformacji europejskiego rolnictwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.  

W programie środowego spotkania znalazły się także prezentacje efektów interwencji, jakie w ramach planów krajowych przygotowane zostały dla poszczególnych regionów - na przykładzie portugalskich Azorów, regionu Auvergne-Rhone-Alpes we Francji oraz niemieckiego kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.    

Biuro prasowe Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałek przypomina, że Piotr Całbecki wielokrotnie zabierał w Brukseli głos na temat europejskiego rolnictwa i wspólnej polityki rolnej, opowiadając się za zrównoważonym rozwojem uwzględniającym ochronę środowiska oraz systemem opartym na bioróżnorodności, promocji rolnictwa  ekologicznego i wsparciu lokalnych systemów żywnościowych.