ZIT - MOFT. Porozumienie podpisane! Teraz czas na konkursy, a w niedalekiej przyszłości kolejne inwestycje w regionie

Puls Dnia
Biznes Region
Autor
#
Fot. Szymon Zdziebło dla UMWK-P

W Urzędzie Marszałkowskim podpisano dziś (24.10) porozumienie terytorialne pomiędzy Stowarzyszeniem Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia a województwem.

 

Celem porozumienia jest uzgodnienie zasad i zakresu wsparcia realizacji strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.

- Ta umowa wiąże nas, jako instytucję zarządzającą środkami unijnymi w ramach nowej perspektywy, z wykonawcą niemałych części powierzonych nam przez Komisję zadań. My jesteśmy już właściwie gotowi z wypłaceniem tych transzy. Oczywiście ta umowa uruchamia kolejne procedury, mianowicie ogłaszanie konkursów. I mam nadzieję, że na początku przyszłego roku pojawią się pierwsze konkursy, w ramach których te środki będziemy już rozdysponowywać. No i będą realizowane inwestycje. To wszystko zależy już od tempa pracy beneficjentów - mówił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

 

W porozumieniu między MOF dla Torunia a województwem określono także  zadania priorytetowe z punktu widzenia toruńskiego stowarzyszenia. Pozwoli to na złożenie wniosków o dofinansowanie w terminie oraz ich realizację w przyszłości. 

- Będzie to wsparcie działań, które chcemy wspólnie, jako MOFT, podejmować. 36 samorządów w czterech powiatach, no i miasto Toruń jako lider tego porozumienia. 84 miliony euro, tyle środków finansowych możemy pozyskać na wsparcie naszych działań w tym obszarze. W ciągu 6 lat powinniśmy te środki spożytkować. Na co? Przede wszystkim są to projekty związane z oświatą, od przedszkoli aż po szkoły zawodowe, kształcenie ponadpodstawowe. Kolejny pakiet środków to pieniądze na poprawę środowiska naturalnego. Dalej są drogi rowerowe, które cieszą się bardzo dużą popularnością w zgłoszonych projektach. Przygotowaliśmy łącznie 168 projektów i one uzyskały wstępną kwalifikację do tego programu – podkreślał Michał Zaleski, prezydent Torunia oraz jednocześnie prezes zarządu Stowarzyszenia MOFT.

 

Na jakie środki możemy liczyć?

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia to blisko 85 mln euro środków unijnych. Trafią one do newralgicznych sfer, w których mamy do czynienia z potencjałem do tworzenia warunków rozwoju dla całego MOFT lub wręcz odwrotnie - stanowią problem, który ogranicza ich rozwój. 

Całkowita kwota alokacji: 84 884 260,98 euro (kwota nie zawiera 3 640 000 mln euro przeznaczonych na rewitalizację dla Gminy Miasta Toruń).

 

Na 168 projektów składają się:

 - 23 projekty o łącznej wartości 27 mln euro dotyczące transportu - wspierające zrównoważoną mobilność miejską oraz rozbudowujące sieć dróg rowerowych na obszarze MOFT, w tym 5 projektów GMT o łącznej wartości dofinansowania 17,5 mln euro;
 

 - 43 projekty na kwotę 22,5 mln euro w obszarze edukacji, zarówno zawodowej wspierającej trwały rozwój i konkurencyjność gospodarki, jak i kształcenia ogólnego, wychowania przedszkolnego, a także dotyczące rozbudowy przyszkolnej bazy sportowej, w tym 8 projektów GMT na łączną kwotę dofinansowania 2,7 mln euro;
 

 - 33 projekty na kwotę 8,7 mln euro dotyczące poprawy efektywności energetycznej oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych na obszarze MOFT, w tym 4 projekty GMT o łącznej wartości dofinansowania z UE 1 mln euro;
 

 - 23 projekty o wartości 4,9 mln euro przeznaczone na odnowę przestrzeni publicznych;
 

 - 14 projektów o wartości 6,3 mln euro na wsparcie instytucji kultury, w tym 5 projektów GMT o łącznej wartości dofinansowania 2,7 mln euro;
 

 - 8 projektów na kwotę 4,4 mln euro w sferze gospodarki wodno-ściekowej;
 

 - 12 projektów za 4,3 mln euro dotyczących rozwoju turystyki, w tym 2 projekty GMT o łącznej wartości dofinansowania z UE 2,7 mln euro;
 

 - 12 pozostałych projektów o wartości 6,7 mln euro w obszarach: adaptacja do zmian klimatu (8 projektów o wartości 3,4 mln euro, 4 projekty GMT - 1,7 mln euro); opieka zdrowotna (2 projekty o wartości 1,5 mln euro, 1  projekt GMT -1 mln euro); gospodarka (1 projekt o wartości 1,3 mln euro); wsparcie potencjału administracyjnego (1 projekt o wartości 0,5 mln euro).
 
 

Oprac. na podstawie informacji Urzędu Miasta w Toruniu