Bydgoszcz zwyciężyła w Rankingu Zielonych Finansów Samorządowych przygotowanym przez Fundację Miasto we współpracy ze Związkiem Miast Polskich – w kategorii miast na prawach powiatu. O miejscu w rankingu decydował udział wydatków proekologicznych w budżecie samorządu. W kategorii gmin miejskich bardzo dobre 3. miejsce zdobyła podtoruńska Chełmża.
Wyniki rankingu ogłoszone zostały niedawno na poznańskiej gali Europejskiego Forum Samorządowego - Local Trends 2023. Kolejne miejsca w zestawieniu miast na prawach powiatu zajęły: Warszawa, Elbląg, Gorzów Wielkopolski i Gdynia. Wśród gmin miejskich zwyciężył Jawor, drugi był Dynów a trzecia Chełmża.
Ranking ma promować samorządy stawiające na działania prośrodowiskowe. O miejscu decydował indeks Zielonych Finansów Samorządowych opracowany przez ekspertów z Instytutu Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Według organizatorów, indeks umożliwia zbadanie „stopnia zazielenienia” finansów samorządowych, w tym również ocenę poziomu lokalnego bezpieczeństwa środowiskowego. Pod uwagę brane są także wyniki niefinansowe dotyczące bezpieczeństwa środowiskowego.
- Kolejny raz jesteśmy stawiani jako wzór mądrych i odpowiedzialnych inwestycji – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Za takie uznaliśmy między innymi wszystkie działania, które z pozwalają nam ograniczać energię i rozwijać jej alternatywne źródła. Z drugiej strony wydajemy coraz więcej miejskich środków na poprawę jakości zielonych przestrzeni publicznych. Zrealizowaliśmy już szereg ambitnych zdań jak rewitalizacja śródmiejskich parków, części bulwarów, czy terenów rekreacyjnych w Fordonie. Mamy równocześnie szereg kolejnych ważnych zadań do realizacji, które wybraliśmy wspólnie z mieszkańcami. W najbliższych latach skupimy się m.in. na terenach wokół Kanału Bydgoskiego, kolejnych odcinkach bulwarów i budowie otwartego kąpieliska, które przyjmie formę zielonego parku pełnego drzew.