Przy ulicach Gdańskiej oraz Chodkiewicza w Bydgoszczy zbudowano tak zwane przystanki wiedeńskie. To kolejne miejsca nad Brdą, w których zastosowano popularne rozwiązanie tramwajowe.
Koncepcja budowy tego rodzaju funkcjonalności, jak sama nazwa wskazuje powstała...w Wiedniu. Co charakteryzuje przystanek wiedeński? Poziom podłogi w tramwaju jest taki sam jak wyniesionej jezdni. Ponadto tego typu przystanki zwiększają poziom bezpieczeństwa komunikacji miejskiej. Wiedeńskie przystanki to także ułatwienie dla osób z niepełnosprawnościami.
Ile kosztowało nowe rozwiązanie?
Przypomnijmy, że pierwszy przystanek wiedeński w Bydgoszczy powstał cztery lata temu na placu Teatralnym w kierunku ronda Jagiellonów. Aktualnie oddane do użytku postoje tramwajowe przy ul. Gdańskiej oraz Chodkiewicza, koncepcja projektantów przesunęła nieznacznie bliżej ul Zamoyskiego.
- Przebudowane zostały pasy ruchu na jezdni po obu stronach torowiska oraz chodniki na wysokości zaprojektowanych przystanków. Nowe perony przystankowe mają długość około 30 metrów. Koszt prac wyniósł 1,4 mln zł - informuje bydgoski Urząd Miasta.
Gdzie jeszcze po wiedeńsku?
Na tym jednak nie koniec budowy przystanków wiedeńskich w ciągu ulicy Gdańskiej. W tym miejscu mają powstać kolejne. Tym razem na odcinku od pl. Teatralnego do ul. Kamiennej. Po konsultacjach społecznych projekt zakłada budowę sześciu par takiego rodzaju przystanków. Wedle planów podobne konstrukcje komunikacyjne miałyby powstać przy ul. Jagiellońskiej na skrzyżowaniu z ul. 19 Marca (dla tramwajów jadących w kierunku węzła Garbary), a kolejne z nich wzdłuż modernizowanej ulicy Nakielskiej.