Kto nas będzie reprezentował w parlamencie. Nazwiska, stanowiska i wyniki

Region Raport
Biznes Opinie
Znamy wyniki wyborów parlamentarnych
Fot. archiwum

Według oficjalnych danych zaprezentowanych przez Państwową Komisję Wyborczą, wybory w Polsce wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 35,38 proc. wyborców. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 30,70 proc. głosów. Na podium wyborczym znalazła się Trzecia Droga (14,40 proc.) Z kolei na Lewicę głos oddało 8,61 proc. wyborców, a Konfederacja zdobyła zaledwie 7,16 proc. głosów. Ostatecznie jednak to ugrupowania opozycyjne (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica) prawdopodobnie zawiążą koalicyjną większość i tym samym stworzą nowy rząd. 

A kto znalazł się na sejmowym podium w naszym regionie?  Bank z głosami kujawsko-pomorskich wyborców rozbił Krzysztof Brejza. Kandydat KO w okręgu 4 zdobył aż 89 840 głosów. Drugie miejsce – jego przyszły klubowy kolega z Torunia  Arkadiusz Myrcha – 65 452. Miejsce trzecie zdobył bydgoski poseł PiS Łukasz Schreiber  - 44 413.

Trzej królowie

To, że Krzysztof Brejza zdobył mandat niespodzianką nie jest, ale bliska 90 tys. liczba głosów może zaimponować, i to w skali całego kraju. Dla kandydata z Inowrocławia, będzie to powrót do Sejmu, ostatnią kadencje pracował w Senacie. Subtelnym analizom politologicznym pozostawić można pytanie, na ile na ten znakomity wynik wpłynął fakt, że w ciągu ostatnich lat Krzysztof Brejza był celem nienawistnej kampanii mediów rządowych i tych przez PiS kontrolowanych. Głośno było też o tym, że miał być jedną z osób inwigilowanych przez władzę za pomocą pegasusa.  


Arkadiusz Myrcha – lider toruńskiej listy. Dla niego będzie to już trzecia sejmowa kadencja. W pierwszej swej kadencji (2015-2019) należał do najaktywniejszych posłów PO, w kolejnej odnieść można było wrażenie, że jest go jakby mniej, ale ponad 65 tys. głosów potwierdza jego wielki kapitał popularności. 


Łukasz Schreiber swym bardzo dobrym wynikiem potwierdził pozycję jednego z rozpoznawalnych w całym kraju pierwszoligowych polityków PiS. Dość powiedzieć, że zdobył grubo ponad dwa razy więcej głosów niż pierwszy na liście – spadochroniarz z Warszawy Paweł Szrot, który dostał 20 214 głosów. 
 

Kto, co bierze

W okręgu nr 4 (bydgoska część województwa)  wygrała Koalicja Obywatelska zdobywając 35,01 proc., w okręgu 5 (Toruń-Włocławek) największe poparcie zdobyła lista Prawa i Sprawiedliwości - 34,06 proc. 
 

W okręgu nr 4 z  list PiS posłami zostaną:
 

  • Łukasz Schreiber – 44 413 głosów,
  • Paweł Szrot – 20 214,
  • Piotr Król – 17 952,
  • Bartosz Kownacki – 17 135,

    
Jak widać, poza dwójką liderów, pozostała  dwójka miała bardzo wyrównane poparcie. Dla trzech z czterech kandydatów będzie to kolejna kadencja w budynku przy Wiejskiej. Wyjątkiem jest Paweł Szrot, który czynny jest w polityce od lat, od 2021 jest szefem gabinetu Prezydenta RP, ale w Sejmie będzie  to jego debiut.

W okręgu nr 5 PiS reprezentować będą:

  • Krzysztof Szczucki – 34 014,
  • Jan Krzysztof Ardanowski – 28 658,
  • Joanna Borowiak – 25 995,
  • Anna Gembicka – 25 993,
  • Mariusz Kałużny – 19 072

W toruńskiej reprezentacji PiS najsilniejszy mandat dostał spadochroniarz – Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji. Zwraca uwagę bardzo dobry wynik Jana Krzysztofa Ardanowskiego, doświadczonego posła, a w latach 2018 – 2020 ministra rolnictwa, którego stosunki z politycznym kierownictwem PiS układały się - delikatnie mówiąc - różnie.  Joanna Borowiak i Anna  Gembicka to reprezentantki włocławskiej części okręgu, bardzo zresztą w tej części regionu aktywne.  Ostatni mandat przypadł  Mariuszowi Kałużnemu – związanego politycznie z  Suwerenną Polską  Zbigniewa Ziobry. Warto zwrócić uwagę także na porażki wyborcze: mandatu nie zdobył poseł wielu kadencji Zbigniew Girzyński, który minimalnie, kilkuset głosami przegrał z Mariuszem Kałużnym oraz Adrian Mól, wiceprezydent Torunia, który walczył o swą  pierwszą kadencję.        

KO w okręgu nr 4 wprowadzi pięciu posłów:

  • Krzysztof Brejza  - 89 840,
  • Paweł Olszewski – 35 289,
  • Iwona Kozłowska – 14 514,
  • Włodzisław Giziński - 13 630,
  • Iwona Karolewska  - 8 572

Troje z tej piątki to doświadczeni już politycy parlamentarni. Z kolei pierwsze swe kadencje rozpoczną wkrótce   Włodzisław  Giziński – znany w regionie lekarz psychiatra, ale także człowiek z bogatym doświadczeniem w administracji, które zdobył jak wojewoda bydgoski i wicemarszałek województwa. 
Iwona Karolewska to radna miejska w Świeciu, aktywna społecznie, zaangażowana w  działalność organizacji regionalnych. 


W okręgu nr 5 KO reprezentować będą:

  • Arkadiusz Myrcha  - 64 452,
  • Iwona Hartwich 17 889,
  • Tomasz Szymański – 17 825,
  • Krystian Łuczak – 16 451 


Z tego grona w Sejmie debiutować będzie Krystian Łuczak – dyrektor włocławskiej Galerii Współczesnej i wiceprzewodniczący włocławskiej rady miejskiej. Reelekcja nie udała się Pawłowi  Szramce i Grzegorzowi Karpińskiego, który w Toruniu prowadził bardzo aktywną i bodaj najbardziej widoczną kampanię.  

 

Trzecia – jak wiadomo – jest Trzecia Droga. 


W „czwórce” reprezentować ją będzie:

  • Norbert Pietrykowski – 27 596,
  • Agnieszka  Kłopotek – 11 049


Dla przedsiębiorcy i doktora nauk humanistycznych Norberta Pietrykowskiego  (Polska 2050) będzie to debiut parlamentarnych.  Agnieszka Kłopotek  (PSL) to doświadczony  samorządowiec, wiceprzewodnicząca Sejmiku  Kujawsko-Pomorskiego i małżonka wieloletniego posła a dziś wójt gminy Warlubie Eugeniusza Kłopotka. Reelekcja nie udała się startującemu z tej listy Dariuszowi Kurzawie. 
 

W „piątce” Trzecia Droga to:

  • Zbigniew Sosnowski – 27 070,
  • Marcin Skonieczka – 11 804


Zbigniew Sosnowski  to polityk z bardzo bogatym doświadczeniem: wicemarszałek województwa, poseł kilku kadencji, wiceminister MSWiA.  O ile Sosnowski zna Sejm jak w własną  kieszeń, to dla  Marcina Skonieczki, wójta gminy Płużnica będzie to debiut sejmowy.  Mandatu nie zdobyła Iwona Michałek, wcześniej posłanka w klubie PiS, związana z Porozumieniem Gowina.    

Z okręgu 4 Nową Lewicę reprezentował będzie w Sejmie

  •  Krzysztof Gawkowski, jeden z liderów tej formacji na poziomie krajowym. Zdobył 21 831 głosów.  

Z tej listy, ale bez powodzenia startował także dotychczasowy poseł, a wcześniej wicemarszałek województwa i wiceprezydent Bydgoszczy Jan Szopiński.  

Podobnie jest w okręgu 5, gdzie kolejny raz mandat zdobyła często goszcząca w mediach ogólnopolskich, ale aktywna także lokalnie

  • Joanna Scheuring-Wielgus, uzyskując 35 193 głosów.

W okręgu 4 Konfederację reprezentował będzie:

  • Przemysław Wipler (13 457), przedsiębiorca, polityk wielu prawicowych formacji. W roku 2011 zdobył mandat poselski startując z listy PiS,  później  był m.in. współzałożyciele partii Korwin.    

 

Senat  dla opozycji

Ostateczne wyniki potwierdzają także to, co sygnalizowaliśmy w kujawy-pomorze.info już wcześniej: kandydaci opozycyjnego  bloku senackiego wywalczyli wszystkie z pięciu przypadających dla naszego regionu mandatów w Senacie RP.

  • W okręgu 11  (Toruń, powiaty chełmiński i toruński)  wielką – podwójną  przewagą głosów wygrał Tomasz Lenz z KO  (128 755 głosów) pokonując Marię Mazurkiewicz  z PiS (63 479)
  •  W okręgu 12 (Grudziądz, powiaty grudziądzki, brodnicki, golubsko-dobrzyński, rypiński). Z wicewojewodą kujawsko-pomorski Józefem Ramlauem (55 406) wygrał Ryszard Bober z Trzeciej Drogi, PSL ( 82 726)
  • Sam wojewoda kujawski-pomorski Mikołaj Bogdanowicz (PiS) przegrał w okręgu 10 (powiaty: inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński, żniński). Bogdanowicz dostał 71 671 głosów. Jego konkurent, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza (KO), który w izbie wyższej  zastąpi swego syna, Krzysztofa – 90 083 głosy. 
  • W okręgu 13 (Włocławek, powiaty włocławski, aleksandrowski, lipnowski, radziejowski) zwyciężył wiceprezydent Włocławka Krzysztof Kukucki z Nowej Lewicy (82 899) i pokonał Józefa  Łyczaka z PiS (65 916).
  • W okręgu 9 (Bydgoszcz, powiaty bydgoski, świecki, tucholski). Andrzej Kobiak zdeklasował Radosława Kempińskiego z PiS. Kandydat KO zdobył aż 191 824 głosy a przedstawiciel PiS – 94 445.