Przedstawiciele Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Francji, Belgii, Litwy i Ukrainy wraz z reprezentantami samorządu województwa – z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele - obradowali w Toruniu na temat promocji kulturalnej i turystycznej szlaku Świętego Jakuba – pierwszego europejskiego szlaku kulturowego. Spotkanie przedstawicieli Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba odbyło się w dniach 12-13 października.
Szlak Świętego Jakuba to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do znajdującego się w Santiago de Compostela grobu apostoła. W Polsce to blisko 6 tysięcy kilometrów szlaków. Fragment tej drogi przebiega przez województwo kujawsko-pomorskie, trasa wiedzie od Brodnicy przez Płonne, Szafarnię (oba powiat golubsko-dobrzyński), Toruń, Inowrocław i Mogilno do granicy z województwem wielkopolskim.
Jak poinformował serwis kujawsko-pomorskie.pl podczas czwartkowego spotkania (12 października) federacja podsumowała dotychczasowe działania i przedstawiła plany na lata 2024-26. Zaprezentowano także kandydatów na nowych członków Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba – wśród aplikujących o członkostwo znalazły się województwo pomorskie oraz chorwackie miasta Szybenik i Dubrownik.
W piątek (13 października) zaprezentowano gościom Camino de Vistula – pierwszy wodny szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela, odtworzony z inicjatywy Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej i Pracowni Szlaku Św. Jakuba przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dodatkowymi atrakcjami były flis łodziami z Przystani Toruń do Wielkiej Nieszawki i zwiedzanie Olenderskiego Parku Etnograficznego.