Renta wdowia. Co to za projekt? Te zmiany w rentach rodzinnych dla wdów mogą wkrótce wejść w życie. Jakie mogą być zasady przyznawania świadczenia?

Puls Dnia
Biznes Ludzie
Biznes Opinie
Autor
#

Renta wdowia. Projekt jest już w Sejmie. Specjalne świadczenie miałoby trafić także do wdowców, a osamotniony senior miałby szansę wybrać - czy chce zachować swoje świadczenie i zwiększyć je o połowę renty rodzinnej po zmarłym małżonku, czy dostać połowę swojej emerytury i rentę rodzinną w całości.
 

Renta wdowia w Sejmie. Jakie korzyści?
Renta wdowia znalazła się w Sejmie za sprawą OPZZ oraz Lewicy, które wspólnie zaangażowały się w sprawę zbierania podpisów pod projektem ustawy. Pomysł cieszy się niemałym zainteresowaniem, ponieważ udało się zebrać aż 200 tys. podpisów, podczas gdy wymagane jest 100 tys., aby można było przedłożyć obywatelski projekt w Sejmie. 


Aktualnie, w przypadku śmierci małżonka, można zostać przy swoim świadczeniu, albo przejść na rentę rodzinną – 85 proc. świadczenia po zmarłym. Nowy projekt zakłada możliwość uzyskania 100 proc. świadczenia po małżonku i dodatkowe 50 proc. własnego.


Renta wdowia w Polsce. Jakie warunki trzeba spełnić?
Renta rodzinna to 85 proc. świadczenia, które dostawał/dostałby mąż lub żona. Dlatego też nie ma możliwości wskazania określonej kwoty renty rodzinnej obowiązującej dla wszystkich. Zawsze stanowi ona część świadczenia konkretnej osoby, a osoba, która ma możliwość pobierania renty rodzinnej, musi wybierać - swoje świadczenie lub 85 proc. świadczenia zmarłego współmałżonka.


Warunkiem otrzymania renty rodzinnej przez wdowę jest przekroczenie 50. roku życia w momencie śmierci męża. Kobieta nie musi jednak spełniać warunku wieku w wypadku, gdy jest osobą niezdolną do pracy lub gdy pod opieką ma choć jedno dziecko, które nie przekroczyło 16. roku życia lub 18. roku życia, jeśli dalej się uczy. Wymóg osiągnięcia wieku 50 lat nie obowiązuje również, gdy kobieta ma pod opieką wnuka osoby zmarłej lub też rodzeństwo, które jest uprawnione do renty po zmarłym.

Renta wdowia wyniesie maksymalnie 7600 zł
Złożony w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw zakłada łączenie świadczeń:


- renta wdowia miałaby stanowić - w zależności od wyboru osoby uprawnionej - albo 50 proc. jej świadczenia i 100 proc. renty rodzinnej po zmarłym lub na odwrót, 


- 100 proc. swojego świadczenia i 50 proc. renty rodzinnej po nieżyjącym małżonku.


W projekcie renty wdowiej zapisano jednak, że nowe świadczenie miałoby konkretny limit. 

Osoba uprawniona do renty wdowiej mogłaby liczyć maksymalnie na trzykrotność przeciętnej emerytury w ramach świadczenia z ZUS. Oznacza to, jak wyliczyli autorzy projektu, że byłoby to w sumie maksymalnie 7600 zł miesięcznie. Nie wiadomo jednak, jak na razie, ile kosztowałoby wprowadzenie renty wdowiej w życie. Pewne jest za to, że nowe świadczenie z ZUS zmieniłoby los 1,3 mln do nawet 1,5 mln Polaków.