Sesja plenarna, część robocza, a nawet debata telewizyjna. W środę, 11 października, kończy się trzydniowe posiedzenie Europejskiego Komitetu Regionów z udziałem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Piotra Całbeckiego. Czym się zajmowano? Między innymi polityką rolną i problemami związanymi z wojną na Ukrainie.
Sesja plenarna – poniedziałkowa - była jednocześnie inauguracją Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. To tydzień, podczas którego regionalne społeczności krajów Unii Europejskiej mogą zaprezentować swoje sukcesy, osiągnięte dzięki unijnej polityce spójności. Z kolei w debacie w stacji News 24 – jak informuje serwis kujawsko-pomorskie.pl – brali udział nie tylko polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego, ale również marszałkowie Mieczysław Struk (pomorskie) i Piotr Całbecki (kujawsko-pomorskie).
Co było tematem debaty?
Tematem debata był przede wszystkim przyszła akcesja Ukrainy do Unii Europejskiej. Jak informuje serwis kujawsko-pomorskie.pl, rozmówcy zgodnie stwierdzili, że żaden poważny polityk w Europie nie rozważa obecnie sytuacji, w której przerwana byłaby pomoc dla walczącego o niepodległość kraju. Zachodzi jednak pilna konieczność dostosowania niektórych polityk (w tym polityki migracyjnej i polityki rolnej) do nowych warunków oraz konieczność postawienia Ukrainie warunków akcesyjnych, które pozwolą jej na funkcjonowanie jako europejskiej demokracji.
Wskazywano na oligarchiczny charakter Ukrainy jako państwa i występującą tam korupcję – co z całą pewnością utrudni proces akcesyjny. Mówiono też o obawach w polskich regionach, które w przypadku akcesji Ukrainy – kraju biedniejszego - mogą znaleźć się w sytuacji ograniczenia środków w ramach polityki spójności.
- To, co w Polsce zrobiliśmy w kwestii pomocy Ukrainie i Ukraińcom od początku tej wojny to dobry przykład tego jak można i jak należy pomagać. (Na drodze do integracji europejskiej - przyp. red.) Ukraina wymaga opiekuńczego wsparcia. My powinniśmy tam być i prowadzić ich za rękę – stwierdził marszałek Piotr Całbecki.
Kujawsko-pomorski marszałek mówił też o tym, że europejska polityka rolna wymaga pilnego uporządkowania, i to nie tylko w kontekście ukraińskim: - Może regionalizacja, a więc sprowadzenie jej na poziom regionów, byłaby dobrym rozwiązaniem. Z całą pewnością inaczej powinna wyglądać w odniesieniu do Ukrainy, inaczej dla Polski.
Zdrowie i sytuacja miast
Jak informuje Urząd Marszałkowski, w roboczej części posiedzenia Komitet Regionów zajął się m.in. projektowaną Europejską Unią Zdrowotną, obecną sytuacją miast i regionów w Europie, a także możliwościami wsparcia europejskich samorządów dla Ukrainy. W planach była też dyskusja o sytuacji w Górskim Karabachu po ataku militarnym ze strony Azerbejdżanu.