Atak na Izrael. Jaka jest sytuacja eksporterów z Kujaw i Pomorza?

Puls Dnia
Biznes Region
m
Fot. 123rf

Wydarzenia na Bliskim Wschodzie zelektryzowały cały świat. „Czarna sobota” – kiedy to Hamas  zaatakował Izrael (do agresji przyłączył się również Hezbollah) – przejdzie do historii. Również ze względu na bezprecedensowe okrucieństwo tej operacji, związane m.in. z mordowaniem cywilnej ludności i porywaniem zakładników. 

Na akcję odwetową Izraela nie trzeba było długo czekać. Odpowiedź jest brutalna – bombardowanie Strefy Gazy, blokada dostaw, również żywności czy nawet leków do dwumilionowej enklawy.


Są setki ofiar po obu stronach, zdestabilizowana została sytuacja w Izraelu – m.in. część linii lotniczych wstrzymała loty, ewakuowano turystów. Sprawdziliśmy, jaka jest sytuacja naszych kujawsko-pomorskich firm, eksportujących swoje produkty do Izraela. O listę takich podmiotów zwróciliśmy się do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów.

Okazuje się, że w zestawieniach COIiE jest 11 podmiotów eksportujących swoje produkty do Izraela. Aż 5 z Bydgoszczy, 2 z Torunia, po jednym z Lisiego Ogona, Kowalewa Pomorskiego, Lubicza i Brodnicy.
Są to:

  • CAYA DESIGN GROUP SP. Z O.O., ul. Szosa Chełmińska 166 87-100 Toruń 
  • FABRYKA MEBLI GALA COLLEZIONE SP. Z O.O., Lisi Ogon 73 86-065 Łochowo 
  • IMS SOFA SP. Z O.O., ul. Bydgoska 50 85-790 Bydgoszcz
  • KRAYNA SP. Z O.O., ul. Hebanowa 1 85-368 Bydgoszcz
  • P.P.H.U FUGAZI Bernadeta Lewicka Dzięciołowska, ul. Napole 2387-410 Kowalewo Pomorskie
  • EKO-CERAMIKA WYRÓB I SPRZEDAŻ JANUSZ BŁAŻEJEWSKI, ul. Jedwabno 20 87-162 Lubicz
  • FABRYKA CUKIERNICZA KOPERNIK S.A., ul. Żółkiewskiego 34 87-100 Toruń
  • VOBRO SP. Z O.O. SP. K., ul. Podgórna 78 87-300 Brodnica
  • POLON-ALFA S.A., ul. Glinki 155 85-861 Bydgoszcz
  • ZAKŁADY CHEMICZNE NITRO-CHEM S.A., ul. Theodora Wulffa 18 85-862 Bydgoszcz
  • ATOS POLAND GLOBAL SERVICES SP. Z O.O., ul. Kraszewskiego 1 85-240 Bydgoszcz

O ocenę sytuacji związanej z wybuchem wojny poprosiliśmy kilku eksporterów.

 
- Za wcześnie jest jeszcze na głębszą ocenę, ale mamy nadzieję, że sytuacja nie wpłynie na sprzedaż naszych produktów – mówi Marianna Myron z Vobro z Brodnicy, zajmująca się m.in. rynkami Bliskiego Wschodu – Oczywiście mogą się pojawić trudności, na przykład z transportem, ale rozmawiam z klientami z tego rejonu świata – jestem akurat na targach w Berlinie – i nie mam żadnych niepojących sygnałów. Pracujemy już od dłuższego czasu na rynkach Bliskiego Wschodu, mieliśmy więc do czynienia z różnymi konfliktami.

- Sytuacja polityczna w Izraelu jest skomplikowana nie od dzisiaj. Co w znacznym stopniu ograniczyło już naszą sprzedaż do tego kraju wcześniej. - zaznacza Krzysztof Kobus, prezes zarządu Sweet Sit Sp. z o.o, Gala Colezzione z Lisiego Ogona - Obecny atak terrorystyczny de facto pogłębia spadek, ale jeszcze za wcześnie mówić o jego wartościach. Moim zdaniem, powrót do normalnych relacji handlowych będzie bardzo długi.

- Oczywiście na nas wszystkich konflikt zrobił ogromne wrażenie, rozmawiamy z naszymi kontrahentami, przesyłamy wyrazy wsparcia – podkreśla Magdalena Rosla, CEO Krayna z Bydgoszczy – Na szczęście nikt z naszych partnerów nie ucierpiał. Jeśli chodzi o sprzedaż na razie nie mamy żadnych niepokojących sygnałów. Rzecz jasna mamy obawy, czy konflikt nie będzie się pogłębiał. Mamy klientów nie tylko w Izraelu, ale też na przykład w Arabii Saudyjskiej.

Nieoficjalnie niektórzy eksporterzy przypuszczają, że wybuch wojny wpłynie na nastroje konsumenckie i czasowe zmniejszenie zakupów. Dotyczyć to może np. branży meblarskiej, silnie reprezentowanej wśród kujawsko-pomorskich eksporterów do Izraela.