Szkolnictwo wyższe na Kujawach i Pomorzu. Jakie są najpopularniejsze kierunki?

Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. redakcja

Rozpoczął się nowy rok akademicki. Studenci podjęli naukę na 23 uczelniach w województwie kujawsko-pomorskim. Niektórzy z nich na zupełnie nowych kierunkach w murach swoich szkół wyższych.

 

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący szkolnictwa wyższego w województwie kujawsko-pomorskim. Na Kujawach i Pomorzu w ubiegłym roku akademickim działały 23 uczelnie, na których studiowało 56,1 tys. osób. To o 3,4 tys. mniej niż przed pięcioma laty. Co ciekawe, najwięcej studentów jest w sąsiednim województwie mazowieckim. GUS wyliczył, że uczelnie na Mazowszu wybrało 274,6 tys. osób. Studia na publicznych uczelniach wybrało 57, 2 proc. studentów.

W ławach szkół wyższych w kujawsko-pomorskim najczęściej zobaczymy panie, które stanowią 62,8 proc. wszystkich studiujących - w skali kraju ten wskaźnik wyniósł 58,2 proc. Ponadto w naszym regionie studiowało 3,2 tys. cudzoziemców.
 

Bydgosko-toruńska dominacja

Chociaż w naszym regionie uczelnie wyższe znajdują się nie tylko w Bydgoszczy i w Toruniu, ale także we Włocławku, Grudziądzu, Inowrocławiu, Tucholi i Świeciu, to zdecydowana większość studentów wybierała dwa główne ośrodki. W Toruniu oraz w Bydgoszczy studiowało 93,1 proc. wszystkich studiujących w województwie.

Największą szkołą wyższą na Kujawach i Pomorzu jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia na toruńskiej uczelni w ubiegłym roku akademickim podjął co trzeci student w regionie. Obecnie UMK liczy blisko 16,8 tys. Studentów, którzy kształcą się na 106 kierunkach na 16 wydziałach. Cztery wydziały zlokalizowane są w Bydgoszczy.
 

12,1 tys. absolwentów

W roku akademickim 2022/23 studia wyższe w regionie ukończyło 12,1 tys. osób. Co istotne, z tego grona 68,2 proc. to kobiety. Najwięcej absolwentów mają kierunki związane z grupy biznes, prawo i administracja (26 proc.), następnie zdrowie i opieka społeczna (16 proc.); nauki humanistyczne i sztuka (9 proc.); kształcenie (9 proc.); technika, przemysł, budownictwo (8 proc.); nauki społeczne, dziennikarstwo i informacja (8 proc.), a pozostałe 24 proc.

Największa grupa ubiegłorocznych absolwentów ukończyła studia pierwszego stopnia (56 proc.), zaś studia drugiego stopnia (35 proc.). Tylko 9 proc. kształciło się na studiach jednolitych magisterskich.
 

Gdzie w naszym regionie można studiować?
 

  • Bydgoszcz

Działający w Bydgoszczy Uniwersytet Kazimierza Wielkiego kształci na blisko 60 kierunkach - na 16 wydziałach i w 2 instytutach. Na UKW studiuje około 7 tys. studentów. Nowościami w tym roku akademickim na UKW są inżynieria biokompozytów i biomateriałów, Kultur und Kommunikation oraz kognitywistyka.

Kolejną dużą uczelnią w Bydgoszczy jest Politechnika Bydgoska, która posiada w swojej ofercie 32 kierunki. PBŚ uruchomiła w tym roku akademickim kilka nowych kierunków, a są to: telekomunikacja i technologie internetu rzeczy, zarządzenie sportem, projektowanie żywności niskoprzetworzonej, agrotechnologia oraz zoofizjoterapia i pielęgnacja zwierząt. Od roku akademickiego 2024/25 studenci będą mogli się kształcić na kierunku lekarskim.

Ponadto w Bydgoszczy działają Wyższe Seminarium Duchowne, Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu, Bydgoska Szkoła Wyższa, Akademia Kujawsko-Pomorska. Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego, Wyższa Szkoła Gospodarki oraz Uniwersytet WSB Merito.
 

  • Toruń

W Toruniu, jak i w regionie największą uczelnią jest UMK, które w tym roku akademickim zaprasza na jeden nowy kierunek - gospodarkę cyfrową. Studenci będą mogli nauczyć się wykorzystania nowoczesnych technologii ITD do efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej.

Nowość oferuje także Akademia Kultury Społecznej i Medialnej Akademia Nauk Stosowanych, która od tego roku kształci przyszłych lekarzy. Oprócz tego wiodącymi kierunkami na AKSiM są dziennikarstwo, pielęgniarstwo, informatyka medialna oraz politologia.

W Toruniu działają także Uniwersytet WSB Merito, Akademia Jagiellońska, Wyższe Seminarium Duchowne, a także filie Powiślańskiej Szkoły Wyższej, Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy i Wyższej Szkoły Gospodarki.
 

  • Inne miasta

Włocławek może się poszczycić Państwową Akademią Nauk Stosowanych, Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą, Wyższym Seminarium Duchownym oraz filią Wyższej Szkoły Informatyki w Łodzi. W Grudziądzu można studiować na Wyższej Szkole Demokracji. Inowrocław oferuje Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości im. Księcia Kazimierza Kujawskiego. Możliwość studiowania dają także Tuchola, gdzie działa Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem oraz Świecie, w którym swoją filię ma poznańska Wyższa Szkoła Języków Obcych.