W regionie powstanie prawdziwy raj dla miłośników żużla. Wykonano pierwszy krok

Region Raport
Styl Życia
W Grudziądzu powstać ma żużlowe muzeum
Fot. Mateusz Białczyk

Fani „czarnego sportu” z regionu już mogą zacierać ręce. Już wkrótce w Grudziądzu ma powstać Narodowe Muzeum Sportu Żużlowego. Nowa instytucja ma liczyć aż dwie kondygnacje.


W samym centrum Grudziądza, bo w mieszczącym się przy Rynku budynku po Domu Towarowym Korzeniowskich powstanie Narodowe Muzeum Sportu Żużlowego. Do podpisania listu intencyjnego w tej sprawie doszło 2 października. Instytucja ma mieścić się na dwóch kondygnacjach. 


Pod listem intencyjnym podpisy złożyli: prezydent miasta Maciej Glamowski, kandydujący do sejmu z okręgu numer 5 Krzysztof Szczucki, europoseł Ryszard Czarnecki oraz prezes Fundacji Narodowe Muzeum Sportu Żużlowego Maciej Gralak.


– To kolejny bardzo ważny krok dla powstania tej ważnej placówki w naszym mieście, które przecież ma bogate żużlowe tradycje. Liczę, że dalsza współpraca wszystkich zainteresowanych podmiotów będzie przebiegała tak dobrze, jak dotychczas - mówił prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.
Prace remontowe mają ruszyć w przyszłym roku. Rewitalizacja dwóch pięter może kosztować 2 miliony złotych. Grudziądzki magistrat planuje pozyskać na ten cel środki m.in. z funduszy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz programu „Polski Ład”.
Narodowe Muzeum Sportu Żużlowego - co to za organizacja?


Jedną ze stron, która podpisała list intencyjny w sprawie powstania muzeum, jest Fundacja Narodowe Muzeum Sportu Żużlowego. Organizacja powstała w 2018 roku i ma swoją siedzibę w Toruniu. Do tej pory Maciej Gralak stał m.in. za Muzeum Sportu Żużlowego, które kilka lat temu mieściło się w centrum handlowym CH Toruń PLAZA. Do 7 października w toruńskiej galerii można obejrzeć wystawę czasową z okazji 100-lecia żużla. Wcześniej kolekcja gościła w Grudziądzu.

Mamy bogate tradycje 

Początki sportu żużlowego na Kujawach i Pomorzu sięgają dwudziestolecia międzywojennego. W 1924 roku w Grudziądzu założono sekcję motocyklową przy klubie Olimpia. Rok później w Bydgoszczy powstał Klub Motocyklistów. Co ciekawe, pierwsze zawody diet-tracku odbyły się w Bydgoszczy, Toruniu i w Grudziądzu w 1930 roku.

Bydgoszcz 

Sekcję żużlową przy Polonii utworzono w 1946 roku, lecz w 1949 roku cały majątek klubu przekazano do Zrzeszenia Sportowego „Gwardia”. Odrodzenie biało-czerwonych nastąpiło w 1957 roku, kiedy reaktywowano Polonię na zasadzie fuzji z Gwardią.


Bydgoszczanie mają na swoim koncie, aż 7 tytułów Drużynowych Mistrzów Polski z sezonów 1955, 1971, 1992, 1997, 1998, 2000 i 2002. Swój udział w pięciu złotych medalach ma jeden z trzech polskich indywidualnych mistrzów świata Tomasz Gollob, który jest żywą legendą „czarnego sportu”.


Obecnie Polonia walczy o powrót do elity. Co roku „Gryfy” znajdują się w czołówce zaplecza PGE Ekstraligi, jednak od 10 lat bydgoszczan próżno szukać w najlepszej żużlowej lidze świata. Za klubem trudne momenty, gdy żużel w Bydgoszczy walczył o przetrwanie.


Toruń


Pierwszym zespołem żużlowym w Toruniu był Toruński Klub Motocyklowy, który powstał w 1946 roku. Od 1957 roku klub działał w ramach Ligi Przyjaciół Żołnierza. Dzisiejszy KS Toruń to kontynuator tradycji drużyny powstałej w 1962 roku przy Pomorskich Zakładach Wytwórczych Aparatury Niskiego Napięcia. Klub działał nazwami m.in. jako KS „Stal” i KS „Apator”.


Toruński klub przez 44 lata z rzędu występował w najwyższej klasie rozgrywkowej, co jest najlepszym wynikiem wśród wszystkich ekip w Polsce. Do tej pory żużlowcy z Torunia zdobyli cztery tytuły Drużynowych Mistrzostw Polski, z sezonów 1986, 1990, 2001 i 2008. W tym roku For Nature Solutions Apator zdobył brąz w PGE Ekstralidze.


Od 2009 roku domem „Aniołów” jest Motoarena im. Mariana Rose, która jest najnowocześniejszym stadionem żużlowym na świecie. Na toruńskim obiekcie wielokrotnie poznawaliśmy indywidualnych mistrzów świata, dzięki czemu swoje tytuły w Toruniu świętowali Tomasz Gollob a całkiem niedawno  Bartosz Zmarzlik.

Grudziądz 

Olimpia Grudziądz w 1948 roku zdobyła brąz Drużynowych Mistrzostw Polski. Niestety sezon 1950 był ostatnim w wykonaniu tego zespołu. Do reaktywacji żużla w Grudziądzu doszło w 1976 roku, kiedy to swoje rezerwy w tym mieście utworzyła toruńska Stal. Klub nosił nazwy Grudziądzka Sekcja Żużlowa oraz Grudziądzki Klub Motorowy.


Upadek klubu nastąpił w 2002 roku, w jego miejsce powołano Grudziądzkie Towarzystwo Żużlowe, a od 2012 roku zespół ponownie występuje pod nazwą GKM Grudziądz. Nieprzerwanie od 2015 „Gołębie” występują w PGE Ekstralidze, co roku ich celem jest awans do fazy play-off. Ta sztuka jednak się im nie udała ani razu.