Kilkuset gości na Forum Samorządowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Co nas czeka w nowej perspektywie unijnej?

Puls Dnia
Region Raport
Autor
m
Fot. Tomasz Pietraszak

Samorządowcy oraz przedstawiciele urzędów i organizacji współpracujących z samorządem – w sumie kilkuset gości - spotkało się na XV Forum Samorządowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Konferencja odbyła się w środę, 4 października, w Centrum Targowym PARK w Toruniu. Jednym z gości honorowych był marszałek Senatu, Tomasza Grodzki.

Marszałek województwa Piotr Całbecki, witając wszystkich gości podkreślił, że transparentność w sprawowaniu władzy jest najważniejsza - stąd zaproszenie skierowane również do młodzieży, klubów seniora, wszystkich tych, którzy są zainteresowani tym, co się dzieje w regionie.

W powitalnym wystąpieniu marszałek mówił też o znaczeniu Unii Europejskiej i naszej w niej obecności, temacie dziś szeroko dyskutowanym. Wspomniał o tym, że aż 50 procent inwestycji w regionie jest finansowanych ze środków unijnych, utrata takiego kapitału byłaby ogromnym zagrożeniem dla kraju i regionu.

- Wciąż czekamy na uruchomienie KPO i to czekanie nas bardzo martwi – mówił marszałek Piotr Całbecki - wychodzimy z pandemii, a wciąż nie otrzymaliśmy ani jednego euro.

Medale i akty powołania

Podczas Forum wręczono dwóm z ponad 3,5 tysiąca sołtysów medale. Otrzymali je Heliodor Kubiak i Leszek Walczak. - To dla mnie szczególny dzień – mówił Leszek Walczak - Przechodziłem w sołectwie Bartniczka wszystkie koleje losu, piastując ten urząd od 1988 roku. Niech ten order noszą z godnością wszyscy sołtysi.

Leszek Walczak przekazał marszałkowi dąb, który wyrósł w jego gospodarstwie. Z kolei Heliodor Kubiak to najstarszy sołtys w regionie, od 1956 roku piastuje urząd, ma 88 lat. Następnie wręczono akty powołania delegatom Europejskiego Korpusu Radnych Gmin i Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Marszałek Grodzki o samorządzie

Prof. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu RP, otrzymał z rąk marszałka Całbeckiego medal z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika, jako dowód uznania – zarówno jako dla profesora chirurgii, jak i dla marszałka senatu, ostoi demokracji. Marszałek Grodzki stwierdził, że nie byłoby sukcesu senatu, gdyby nie działalność senatorów z demokratycznej większości.

- Pokazaliśmy, że można działać razem. – mówił marszałek Grodzki - Chciałbym podkreślić ze szczególną dumą, że żaden senator nie uległ pokusom przejścia na drugą stronę, mimo prób przekupstwa i namów do zmiany. 10 lat byłem radnym Szczecina i chciałbym Wam powiedzieć, że jesteście solą ziemi. Reforma samorządowa, sprawiająca, że władza jest blisko ludzi, to najlepsze co nam się udało.

Marszałek Grodzki mówił też o tym, że nie rozumie prób centralizacji i podkreślał, że dla jego formacji samorząd będzie zawsze najważniejszy.

- Niech wreszcie środki z KPO się pojawią i zaczną pracować dla nas, dla ojczyzny. – mówił marszałek Grodzki – Dziękuję Wam  za ciężką, codzienną pracę. Życzę, by po siedmiu chudych latach, nastały lata tłuste.

Stara i nowa perspektywa


Następnie Rafał Pietrucień, dyrektor  Departamentu Zarządzania Funduszami Europejskimi dla Kujaw i Pomorza, przedstawił efekty realizacji polityki spójności w latach 2014-20. Poinformował również samorządowców o nowej perspektywie na lata 2021-27.

Dyrektor Pietrucień podkreślił, że osiągaliśmy sukces w ramach UE przez wszystkie perspektywy, poprzednie wdrażaliśmy bardzo sprawnie. W najbliższej mamy mniej środków, ale tego się spodziewaliśmy.

- Jedno euro zainwestowane daje nam prawie 3 euro wzrostu PKB – podkreślał Rafał Pietrucień – Liczymy, że za kilkanaście lat dogonimy „stare” kraje Europy. W latach 2014-20 dużo środków przeznaczyliśmy na infrastrukturę i usługi dla mieszkańców (na przykład na opaski życia dla najstarszych). Inwestowaliśmy w kształcenie zawodowe, opiekę nad dziećmi. Ponad 20 procent środków skierowaliśmy do przedsiębiorców, inwestując w ich rozwój.

Dyrektor Pietrucień podkreślił też, że jedną czwartą środków przekazano samorządom, by same zdecydowały, na co chcą wydać pieniądze. Dodał również, że w nowej perspektywie na lata 21-27 będziemy dysponowali blisko 9 miliardami złotych (nieco mniej niż poprzednio). Ponad 70 procent zostanie wydane na programy inwestycyjne – na wsparcie dla przedsiębiorców, drogi, a przede wszystkim zielony ład.

Czeki dla ZIT i OPPT

Marszałek Piotr Całbecki wręczył też symboliczne czeki przedstawicielom ZIT-ów w regionie. Michał Sztybel, wiceprezydent Bydgoszczy, w imieniu tworzących się ZIT-ów podziękował marszałkowi za możliwość takiego działania. Życzył, by jak najszybciej te inwestycje zaczęły być wdrażane dla dobra mieszkańców.

Marszałek przekazał też czeki przedstawicielom OPPT (mamy 13 Obszarów Prowadzenia Polityki Terytorialnej w regionie).

Czy będą pieniądze z KPO?

Piotr Całbecki wręczył również medal kopernikański prezesowi PSL Włodzimierzowi Kosiniakowi-Kamyszowi, także honorowemu gościowi Forum.


- Samorząd musi być przewidywalny, co za tym idzie musi mieć na to fundusze. – mówił Włodzimierz Kosiniak-Kamysz - W najbliższym czasie będzie wiadomo, czy tak będzie, czy też będziemy mieli do czynienia z centralizacją.

Podsumowując Forum marszałek podziękował za spotkanie. - 120 km dróg, 14 obwodnic, tyle zrobiliśmy i to jest bardzo optymistyczne. – podkreślał - życzę sobie i wszystkim zgromadzonym, abyśmy w tym tempie mogli nowe projekty realizować. Ale to pod warunkiem, że będą pieniądze z KPO. Tego nam życzę.