Nadchodzi jesień. Na jakie wydatki powinniśmy się przygotować?

Puls Dnia
Biznes Ludzie
Styl Życia
Jakie wydatki dopadną nas jesienią?
Fot.123rf

Choć w tym roku pogoda we wrześniu wyjątkowo nas rozpieszcza, to nie dajmy się zwieść. Rozpoczęła się kalendarzowa jesień, a z nią trudny czas dla naszego portfela. Wydatki jesienne nie są zaskoczeniem, dlatego możemy się do nich przygotować i zapanować nad domowymi finansami.

Sprawdźcie z nami, jak to zrobić.

Jakie wydatki czekają nas jesienią?

Pierwsze co nasuwa się na myśl, kiedy myślimy o wrześniu i wydatkach, to dla wielu osób bez wątpienia wyprawka szkolna. I choć artykuły szkolne zostały zapewne zakupione już kilka tygodni temu, to przed nami jeszcze inne wydatki związane ze szkołą tj. składki klasowe, składki na radę rodziców, dodatkowe karty ćwiczeń, zajęcia pozalekcyjne, a także koszty związane z odwożeniem dziecka do placówki bądź kupna biletu miesięcznego.

Większość z nas czekają wydatki związane ze skompletowaniem jesienno-zimowej garderoby. Ciepłe buty, kurtki, płaszcze, swetry, akcesoria… Lista zakupów jest naprawdę długa, a przygotować trzeba przecież odzież dla każdego członka rodziny.

Wyposażyć należy również naszą domową apteczkę. Sezon jesienno-zimowy jest niestety związany z chorobami i nawet jeśli ominie nas grypa czy zapalenie gardła, to dopaść może nas zwykłe przeziębienie. Zatem zaopatrujmy się już od września w suplementy wzmacniające naszą odporność oraz podstawowe leki, które wspomogą nas w przypadku spadku formy bądź choroby. Należy też pamiętać, by w budżecie uwzględnić ewentualny wydatek na antybiotyki, które jak wiemy bywają drogie.
Nie tylko my wymagamy przygotowania się na okres jesienno-zimowy. Wymaga tego również często nasze auto. Wymiana opon z letnich na zimowe to koszt ok. 150 zł. Jeśli natomiast musimy zakupić nowe zimowe opony czeka nas spory wydatek – koszt zestawu sięga nawet kilku tysięcy złotych. Poza tym warto zaopatrzyć nasze auto choćby w zimowy płyn do spryskiwaczy, skrobaczkę czy odmrażacze do szyb i zamków. Należy również przeanalizować stan swojego auta przed sezonem zimowym, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Stałymi i dotkliwymi wydatkami jesienno-zimowymi są wydatki za ogrzewanie i prąd. Temperatura staje się coraz niższa i jesteśmy zmuszeni ogrzewać swoje mieszkania i domy. Dzień staje się krótszy, co zmusza nas do korzystania ze sztucznego światła. Pogoda coraz mniej sprzyja aktywnościom na zewnątrz i częściej spędzamy czas w domu, korzystając niejednokrotnie z elektronicznych gadżetów umilających nam długie wieczory. To wszystko sprawia, że nasze rachunki za prąd rosną.

Z kolei już na przełomie października i listopada czekają nas koszty związane z obchodami Wszystkich Świętych. Odpowiednie przygotowanie i ozdobienie grobów to spory wydatek.

I choć teraz do grudnia wydaje się być jeszcze daleko, to pamiętajmy, że jednym z największych wydatków, które powinniśmy uwzględnić w naszym jesiennym budżecie są Święta Bożego Narodzenia.

Planowanie i dobre nawyki

Zaplanowanie jesiennego budżetu wymaga trochę czasu. Warto jednak to zrobić, by nie dać się zaskoczyć skumulowanym wydatkom. Jeśli nie jesteśmy w stanie wygospodarować dodatkowych środków, musimy zminimalizować koszty. Najlepszym sposobem jest wypracowanie dobrych nawyków. Oto nasze propozycje na zmniejszenie wydatków:

Zanim zaczniesz szaleństwo zakupowe sprawdź swoją szafę, upewnij się, czy na pewno potrzebujesz kolejnego płaszcza bądź szalika. Postaraj się kompletować garderobę jesienno-zimową zawsze pod koniec sezonu. Warto pomyśleć o tego typu zakupach dużo wcześniej, najlepiej przy wyprzedażach, gdzie ceny są często nawet 50 proc. niższe.

Przygotuj swoje mieszkanie bądź dom na zimę. Zadbaj o odpowiednią izolację, uszczelnij okna i drzwi, sprawdź czy grzejniki nie są pozasłaniane. Te z pozoru detale pozwolą nam znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu.Ogranicz zużycie energii. Wbrew pozorom to nie takie trudne ale wymaga od nas samodyscypliny:

  • Postaraj się podłączyć do jednej listwy te urządzenia, które nie muszą być na stałe podłączone do prądu np. telewizor, czy radio, dzięki temu będziesz mógł je łatwo wyłączyć na noc oraz kiedy wychodzisz z domu. To samo dotyczy ładowarek. Pamiętaj, że po skończonym ładowaniu energia dalej jest pobierana, nawet jeśli odłączysz od nich sprzęt, dlatego ładowarki do telefonu, tabletu, podłączaj do prądu tylko wtedy kiedy musisz naładować urządzenie.
  • Zainwestuj w żarówki energooszczędne, zakup zwróci się w dłuższej perspektywie.
  • Staraj się wyłączać światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. 
  • Nie generuj niepotrzebnie prądu, przykładowo nie włączaj telewizora, gdy niczego nie oglądasz. 
  • Ucz dobrych nawyków dzieci. Jeśli wszyscy domownicy będą stosować się do tych prostych zasad możemy naprawdę dużo zaoszczędzić.

Pomyśl o prezentach świątecznych dla swoich bliskich już teraz. Jeśli lubisz obdarowywać swoich bliskich upominkami, zakupy w jednym miesiącu mogą być bardzo obciążające dla Twojego portfela. 

Bez wątpienia warto przygotować się do jesiennych wydatków, sporządzić listę i zastanowić się co jest niezbędne a z czego możemy zrezygnować. Unikniemy dzięki temu niepotrzebnego stresu.