Od zeszłego roku wieża przechodziła remont konserwatorski. Obecnie jest ponownie otwarta dla odwiedzających, którzy mogą wspiąć się na najwyżej położony i dostępny punkt widokowy w mieście.
Obiekt jest częścią bydgoskiego Muzeum Wodociągów. Sam budynek wybudowano w latach 1899-1900. Podstawowym i głównym elementem neogotyckiego projektu był zbiornik wodny utrzymujący ciśnienie w sieci wodociągowej. W 2012 roku powstało tu miejsce muzealno-wystawiennicze. Natomiast rok temu rozpoczęto dodatkowe prace konserwatorskie.
- Objęły one przede wszystkim naprawę i uszczelnienie odpływów rynnowych, likwidację zawilgoceń, naprawę uszkodzonych fragmentów ścian. Więźba dachowa zyskała nowe powłoki ochronne antykorozyjne i przeciwpożarowe (elementy drewniane). Prace prowadzono również na tarasie widokowym, między innymi przy izolacjach i odmalowaniu stalowych elementów – informuje Urząd Miasta w Bydgoszczy.
Dodatkowo wymieniono uszkodzone glazurowane kształtki ceramiczne o charakterystycznej ciemno-zielonej barwie oraz zaprojektowano wentylację korytarza.
Co można zobaczyć wewnątrz?
Wszyscy odwiedzający obiekt będą mogli zaznajomić się z ekspozycjami stałymi oraz zobaczyć wiele cennych eksponatów, między innymi: drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty.
W wieży ciśnień obejrzymy także filmy przedstawiające: historię wody, sposoby jej pozyskiwania i wykorzystywania od czasów starożytnych po współczesność; historię bydgoskich wodociągów, a także animacje obrazujące: obieg wody w przyrodzie, przebieg procesów technologicznych pobierania wody głębinowej i powierzchniowej, jej oczyszczania i uzdatniania. Dla śmiałków udostępniono taras widokowy zlokalizowany na 38 metrze wieży. Jest to jednocześnie najwyższy punkt widokowy w mieście.
Standardowe godziny otwarcia obiektu to:
Poniedziałek – 11:00–16:00
Wtorek – 11:00–16:00
Środa – 11:00–16:00
Czwartek – 11:00–16:00
Piątek – zamknięte
Sobota – 10:00–20:00
Niedziela – 10:00–20:00
Wstęp do muzeum kosztuje:
Bilet normalny – 10 zł
Bilet ulgowy – 5 zł (uczniowie, studenci oraz emeryci)
Bilet rodzinny – 20 zł
Bilet grupowy (min. 10 osób) – 5 zł/os.
Przypomnijmy, że w Toruniu również działa niedawno uruchomione przez Toruńskie Wodociągi Muzeum Techniki i Inżynierii Komunalnej Torunia.