Już wkrótce współpraca władz Torunia z mieszkańcami w sferze "polityki zieleni" ma się poprawić. Urzędnicy wspólnie z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju ruszają z nowym projektem - Green Lab. Trwa nabór do zespołu roboczego.
W poniedziałek (25 września), podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w siedzibie toruńskiego magistratu, prezydent Michał Zaleski oraz jego zastępca Paweł Gulewski ogłosili, że przy współpracy z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju przeprowadzą pilotaż programu Green Lab.
Zielone Forum Torunia uzyskało wsparcie ze strony Gminy Miasta Toruń w ramach konkursu na edukację ekologiczną torunian. Co ważne, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju przeznaczy na zadanie 14 000 zł ze środków własnych, zaś współfinansowanie ze strony toruńskiego magistratu wyniesie 20 000 złotych.
Czym będzie Green Lab?
Inicjatywa w pierwszym etapie zakłada organizację czterech otwartych spotkań dla wszystkich mieszkańców Torunia. Zdaniem przedstawicieli Pracowni Zrównoważonego Rozwoju, Zielone Fora nakreślą główne problemy związane z zielenią w mieście. Drugim narzędziem będzie praca zespołu roboczego, złożonego z 25 osób w tym urzędników, ekspertów, społeczników oraz zwykłych mieszkańców.
- Dziś nie traktujemy zieleni jako scenografii miast. To jest obszar coraz bardziej istotny w kontekście zagrożeń klimatycznych i rozwoju miast. Zaproponowaliśmy Toruniowi przetestowanie naszego narzędzia. Chcemy pilotażowo sprawdzić na przykładzie tego miasta, na ile formuła głębszej rozmowy wszystkich osób, dla których środowisko jest ważne, ma sens - powiedział Krzysztof Śleboda z PZR.
Prezydent Torunia Michał Zaleski wiąże z programem duże nadzieje. Samorządowiec liczy na to, że dzięki Green Lab urzędnicy lepiej poznają stanowisko społeczników, zaś druga strona pozna punkt widzenia magistratu.
- Chcemy podjąć próbę wzajemnej edukacji. Nie koncentracji nad poszczególnymi przypadkami, lecz wzajemnej edukacji w temacie ekologii. Zamiarem, który pozwolił nam zaakceptować ofertę, jest wprowadzenie dialogu i pogłębionej dysputy. Z jednej strony poznamy spojrzenie różnych środowisk, a z drugiej przekażemy uczestnikom nasze spojrzenie na sprawę, związane z różnymi uwarunkowaniami, z którymi musimy się liczyć - powiedział Michał Zaleski.
Kiedy startuje projekt?
Od 25 września do 8 października trwa rekrutacja do zespołu roboczego, który ma działać w ramach Green Lab. Zainteresowani wejściem w skład 25-osobowej grupy mogą wysyłać swoje zgłoszenia poprzez specjalny formularz znajdujący się na stronie PZR (TUTAJ).
Pierwsze otwarte spotkanie z mieszkańcami Torunia zaplanowano na piątek (6 października). Dyskusja odbędzie się w Kopernikańskim Ośrodku Integracji przy ul. Karola Olszewskiego 16a.
Społecznicy obawiają się greenwashingu
Udział w konferencji prasowej wzięli społecznicy działający w ramach koalicji „Wpływamy na Toruń”. Przedstawiciele organizacji są zaangażowani w obronę terenów zielonych w mieście. Obecnie aktywnie walczą przeciwko budowie wysokościowca na toruńskiej Winnicy. W ich opinii zaangażowanie władz miasta to tzw. greenwashing, czyli działanie mające na celu wywołanie wrażenia, że danej instytucji lub firmie zależy na ekologii.
- Nie będziemy marnować czasu na poprawę wizerunku polityków. Widzimy, jak znikają w Toruniu tereny naturalnej zieleni. Słyszeliśmy pogardliwe komentarze pod adresem społeczników.- powiedziała Regina Strzemeska ze Stowarzyszenia „Zielone Wrzosy”.
Inne działania Pracowni Zrównoważonego Rozwoju w regionie
PZR to fundacja, która wspiera samorządy, instytucje oraz inne organizacje w realizacji zadań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Zespół działał m.in. nad programem interwencyjnym „Kujawsko-Pomorskie bez smogu”, „Bydgoskim Włącznikiem Antysmogowym” oraz nad badaniem dostępności transportu publicznego w Toruniu.