Sesja sejmiku: o inwestycjach drogowych i audycie krajobrazowym województwa

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. Biuro Sejmiku Województwa

Stan modernizacji kujawsko-pomorskich dróg oraz audyt krajobrazowy województwa  - tym między innymi zajmowali się radni podczas poniedziałkowej (25 września) sesji kujawsko-pomorskiego sejmiku województwa.  

Przedstawioną przez marszałka województwa informację o inwestycjach  drogowych radni przyjęli, ale były też uwagi  krytyczne. – Jest poprawka budżetowa wprowadzająca pewne zmiany, które nas niepokoją. To przede wszystkim zdjęcie 25 milionów  z budowy dróg wojewódzkich. Te inwestycje odbywają się z dużymi  opóźnieniami  - mówił radny Michał Krzemkowski (PiS).     


Z zarzutami opóźnień polemizował marszałek województwa Piotr Całbecki: -  Tylko w tym roku realizujemy na drogi budżet w łącznej wysokości pół miliarda złotych, to potężna kwota. I ten plan zrealizujemy. Zmienia się on w zależności od tempa realizacji na różnych odcinkach. To jest też to, co w urzędniczym żargonie nazywamy czyszczeniem budżetu, związanego z poprzednią perspektywą unijną, którą już definitywnie kończymy. Przenosimy pieniądze z jednego zadania na inne tak, żeby ani jednego euro nie uronić z tej perspektywy, którą kończymy.  Owszem bywają przesunięcia, jedno, dwumiesięczne, ale w skali inwestycji, które realizujemy, zagrożeń jakimiś opóźnieniami nie dostrzegam, wręcz odwrotnie dokończyliśmy wiele projektów,  które wcześniej zmagały się  opóźnieniami. Tak było chociażby z modernizacja drogi łączącej Stolno z Wąbrzeźnem. Ta inwestycja ciągnęła się jeszcze od 2017 roku, ale wreszcie mamy ją za sobą,
 

Różne drogi finansowania dróg

 

Projekty drogowe finansowane są z różnych źródeł. Na przykład w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 wykonana została  wspomniana już rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 548 Stolno – Wąbrzeźno, inwestycja o łącznej wartości ponad 177 mln zł.  Niespełna 60 milionów warta jest z kolei rozbudowa DW270 – Brześć Kujawski-Izbica-Koło. 
Natomiast ze środków własnych samorządu wojewódzkiego wyremontowane zostały m.in odcinki DW266 (Straszewo-Zakrzewo), DW240 (Bysław-Lubiewice).  Inne jeszcze inwestycje są realizowane lub przygotowywane  w ramach partnerstwa z innymi samorządami – tak na przykład jest w wypadku budowy obwodnicy Rypina.    


Żeby było pięknie


Radni przyjęli także audyt krajobrazowy województwa. Jest to przygotowywany raz na 20 lat dokument identyfikujący chronione krajobrazy priorytetowe, zagrożenia dla ochrony krajobrazu oraz zawierający rekomendacje w tej dziedzinie. Przyjęcie audytu to obowiązek wynikający z Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Dokument konieczny jest także do uchwalenia przygotowywanego planu zagospodarowania przestrzennego województwa. 


Przygotowany przez Kujawsko-Pomorskie Biuro Planowania Przestrzennego i Regionalnego audyt to bardzo obszerny dokument opisujący: 

  • 1244 wydzielone krajobrazy,  
  • 35 podtypów krajobrazów, 
  • 115 krajobrazów priorytetowych,
  • Około 229 tysięcy danych o obiektach przyrodniczych i kulturowych.   


Przypomnijmy, zapisy Audytu były konsultowane i w trakcie tych konsultacji samorządy zgłaszały swe uwagi. I tu także nie obyło się bez kontrowersji. Radni Bydgoszczy oraz Nowej Wsi Wielkiej uznali, że projektowany obszar jednego z krajobrazów priorytetowych może zagrozić budowie terminala intermodalnego w podbydgoskim Emilianowie oraz Parku Przemysłowego Emilianowo. Ostatecznie, po zmianach w audycie, w poniedziałek został on przyjętych głosami prawie  wszystkich radnych - jedynie przy jednym głosie wstrzymującym się.