Bydgoszczanie znów napiją się leczniczej wody. Otwarto punkt ujęcia przy Muzeum Wodociągów

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. Robert Sawicki/Urząd Miasta w Bydgoszczy

Przez dwie dekady mieszkańcy miasta nad Brdą mogli cieszyć się wodą czerpaną bezpośrednio ze studni. Niestety z powodu pandemii ujęcie zamknięto. Obecnie po wybudowaniu niewielkiego budynku przy ul. Gdańskiej znów można czerpać wodę o właściwościach zdrowotnych. 


- Konsekwentne, prowadzone od wielu lat inwestycje sprawiły, że mamy w Bydgoszczy wodę wyjątkowo dobrej jakości. Z badań wynika, że woda z ujęcia w Lesie Gdańskim niczym nie ustępuje, a nawet jest lepsza, niż wody butelkowane. Mam nadzieję, że nowa pijalnia wody będzie wyjątkową atrakcją na mapie Bydgoszczy - podkreśla prezydent Rafał Bruski.

Cztery rodzaje wód z minerałami


Mieszkańcy już od ostatniego czwartku (21.09) mogą korzystać z ujęcia, które z okazji stulecia Miejskich Wodociągów i Kanalizacji otwarto w 2000 roku. Z uwagi na pandemię – ujęcie zamknięto, a prace nad przebudową pijalni wody rozpoczęły się dopiero w marcu tego roku. Ich koszt wyniósł 900 tys. zł.


Przy Gdańskiej 242 zbudowano mały parterowy budynek przypominający kształtem ceglany sześcian. Jego częścią jest też wiata wsparta na stalowych słupach. Fragment zadaszenia znajduje się nad budynkiem pijalni, pozostała część wzniesiona została nad chodnikiem, tarasem wypoczynkowym z ławkami i parkingiem dla rowerów. 


Jakie właściwości ma bydgoska woda z ujęcia przy ul. Gdańskiej? Okazuje się, że całkowicie prozdrowotne. W pijalni ostatecznie będą dostępne cztery rodzaje wód z właściwościami zdrowotnymi (4-jonowa, 3-jonowa, woda uzdatniona oraz woda funkcyjna na bazie wody wzbogaconej w potas). 


- Obecnie czynne są kraniki z dwoma rodzajami wód – jeden  z wodą uzdatnioną, drugi z wodą uzdatnioną wzbogaconą w potas – informuje Urząd Miasta w Bydgoszczy. 


Każda z pobranych z punktu wód to doskonały skład mineralny dla naszego organizmu. Lecznicza woda zawiera bowiem wodorowęglany wapnia i magnezu, a w zależności od ich źródła ujmowania – może posiadać także liczne zawartości: sodu, żelaza, strontu oraz litu.