Czwarty krąg bydgoskiej Opery - sprawdzamy jak przebiegają roboty

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. Opera Bydgoszcz

Trwa budowa czwartego kręgu bydgoskiej Opery Nova. Jedna z największych inwestycji kulturalnych w regionie jest finansowana po połowie przez władze Bydgoszczy oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie. Rozpoczęte na początku roku prace potrwać mają 28 miesięcy. 

Ponad dwa lata na budowę to sporo, ale też inwestycja jest bardzo ambitna. Brakujący – czwarty krąg okazałego gmachu bydgoskiej Opery  będzie dużą czterokondygnacyjną, w pełni przeszkloną strukturą. Na ponad 5 tysiącach metrów kw. powierzchni użytkowej urządzone będą:

  • w pełni wyposażona sala prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni (do 485 widzów),
     
  • przestrzeń wielofunkcyjna poszerzająca foyer budynku głównego,
     
  • przestrzeń wystawienniczo-eventowa,
     
  • sala kinowa o najwyższych parametrach z widownią do 205 miejsc
     
  • zaplecza: gastronomiczne, techniczne,
     
  • taras widokowy na Katedrę i Wyspę Młyńską. 


Jednocześnie powstanie dwupoziomowy parking podziemny na 228 miejsc. Wszystkie części: obecny gmach, czwarty krąg oraz parking będą oczywiście w odpowiedni sposób ze sobą skomunikowane. Projekt czwartego kręgu powstał w sopockim atelier WAPA Warsztat  Architektury Pracownia Autorska dr. Inż. Krzysztofa Kozłowskiego.


Jak przebiegają roboty?


- Zakończone zostały badania archeologiczne. Niestety rozległość koniecznych badań okazała się większa niż planowano, co spowodowało około miesięczne opóźnienie realizacji harmonogramu budowy. 

Zdemontowano wszystkie zewnętrzne sieci zewnętrznej kanalizacji deszczowej i sanitarnej które znajdowały się w obrębie posadowienia IV kręgu i parkingu – informuje portal kujawy-pomorze.info Wojciech Bartczak, pełnomocnik ds. rozbudowy opery.  - Wykonane zostały tzw. metodą ścianek szczelnych, ściany podziemne parkingu oraz IV kręgu. Aktualnie realizowane są wykończeniowe elementy ścianek szczelinowych tzw. oczepy oraz zabezpieczenia które umożliwią realizowanie wykopów.


Jak się dowiedzieliśmy, kolejny etapem  będzie wykonanie wykopów do poziomu posadowienia, a następnie wykonanie płyty fundamentowej i elementów konstrukcyjnych najniższej kondygnacji IV kręgu i parkingu. - Przeszkodą do rozpoczęcia wykopów jest zdiagnozowane zagrożenie zalania wykopów wodami podziemnymi. Aby wyjaśnić czy to zagrożenie jest realne wykonany zostanie otwór badawczy w celu określenia rzeczywistego ciśnienia wód artezyjskich. Jeżeli ciśnienie wód artezyjskich będzie na niższym z przewidywanych poziomów rozpoczną się jeszcze w tym roku roboty ziemne i roboty fundamentowe – dodaje Wojciech Bartczak.


Zdaniem pełnomocnika, współpraca z wykonawcą, czyli firmą BUDIMEX, inżynierem kontraktu  - firmą B-Act oraz projektantami układa się właściwie.

Prace już trwają, ale droga do czwartego kręgu była  wyjątkowa długa i pełna zakrętów.  Dość powiedzieć, że koncepcja czterech kręgów znalazła się już w pierwotnej koncepcji architektonicznej siedziby bydgoskiej opery, opracowanym jeszcze w początkach lat 60-tych przez Józefa Chmiela, późniejszego profesora Politechniki Gdańskiej. Ostatecznie jednak, po trwającej ponad 30 lat budowie, gmach ukończony został w formie zredukowanej do trzech kręgów.


Uzupełnienie tego braku stało się możliwie dzięki podpisanemu 12 czerwca 2018 roku porozumieniu, które podpisali: Piotr Całbecki i Zbigniew Ostrowski  – ze strony województwa, reprezentujący miasto prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz dyrektor Opery Nova Maciej Figas. Zgodnie z jego zapisami całkowite koszty przygotowania i budowy czwartego krąg wraz parkingiem, poniosą – po połowie – dwa samorządy:  Województwo Kujawsko-Pomorskie  oraz Miasto Bydgoszcz. Jak informuje kancelaria Sejmiku na realizację tego zadania Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Rada Miasta Bydgoszczy budżetach na lata 2022 – 2025 przeznaczyły po 57 mln. 108 tys. 370 złotych. 


Pod koniec zeszłego roku rozstrzygnięty został  przetarg na wykonawcę, który wygrała spółka Budimex. Historyczna, pierwsza łopata wbita została w lutym 2023 roku.  Teren budowy, zajmowany wcześniej przez parking został przebadany archeologicznie, co zakończyło się m.in. odkryciem pozostałości późnośredniowiecznej  zabudowy. Warto dodać, że docelowo cała ta prestiżowa część bydgoskiego śródmieścia zmieni swe oblicze – rozbudowany gmach opery otwierać się ma na Bredę, jednocześnie miasto zamierza przeprowadzić szeroki program rewitalizacji okolic Placu Teatralnego.