Kina w mniejszych miejscowościach mają nie tylko swój wyjątkowy klimat. Sprawują też ważną funkcję w kontekście zaspokajania potrzeb kulturalnych lokalnych społeczności. Sprawdzamy, jak działają kameralne kina w regionie.
Prawdziwi kinomani zamiast ogromnych sal multipleksów preferują małe i oryginalne kina. A tych w naszym regionie nie brakuje. W Ciechocinku przy Żelaznej 5 Miejskie Centrum Kultury prowadzi Kino Zdrój. Mieszkańcy Chełmna przy Dworcowej 23 mają Kinoteatr Rondo, zaś w pobliskim Świeciu przy Wojska Polskiego 139 działa Kino Wrzos. W Solcu Kujawskim przy ulicy gen. Grota-Roweckiego 1 funkcjonuje Kino Kultura.
Miasto Poli Negri ma swoje upragnione kino
Od tego roku filmy na dużym ekranie mogą oglądać także mieszkańcy Lipna. Nowe kino w mieście, z którego pochodzi wybitna aktorka Pola Negri, otwarto 18 marca. Seanse odbywają się w budynku przy Mickiewicza, gdzie w okresie międzywojennym działało Kino Nawojka.
Komercyjna działalność kina odbywa się w piątki, soboty oraz niedziele, kiedy to widzowie mogą zobaczyć najnowsze produkcje. Bilety kosztują 20 złotych, a sprzedaż odbywa się w kasie kina oraz internetowo. Ponadto w tygodniu do południa na seanse mogą przychodzić umówione grupy szkolne i przedszkolne.
- Obecnie na dobrą sprawę rozpoczynamy naszą działalność. Pokazujemy komedie, dramaty, bajki dla dzieci, filmy akcji oraz horrory, a więc wszystko, co może zainteresować widza komercyjnego. Współpracujemy z poważnymi dystrybutorami, dlatego lipnianie mogą oglądać największe hity, które obecnie są dostępne w kinach na całym świecie - opowiada Monika Boncal z Miejskiego Centrum Kultury w Lipnie.
Dzięki wsparciu ze strony władz samorządowych lipnowskie kino nie musi martwić się o swoją przyszłość. Aktualnie pracownicy MCK-u koncentrują się na pozyskaniu nowych widzów. - Chcemy, aby kino weszło mieszkańcom Lipna w krew. Cały czas aktywnie w różnych formach promujemy nasz obiekt. Chociaż nie możemy narzekać, gdyż jest zainteresowanie, a społeczeństwo domagało się wręcz, aby kino ponownie działało - mówi Monika Boncal.
Budowa nowego obiektu w Lipnie pochłonęła ponad 4 mln złotych, z czego, aż 3,5 mln pochodziło ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Po 20 latach kino wraca do Tucholi
W lutym 2001 roku doszło do pożaru, który kompletnie zniszczył tucholskie Kino Sokół. Przez ostatnie 20 lat tucholanie, chcąc udać się na seans musieli jeździć do Bydgoszczy. Teraz ich sytuacja ulegnie gigantycznej poprawie.
Naturalną sprawą dla społeczności było, iż nowy obiekt otrzyma identyczną nazwę, jak ten legendarny. Budynek Kina Sokół stanął na tyłach Tucholskiego Ośrodka Kultury przy u Placu Zamkowym 8. Realizacja inwestycji trwała blisko 2 lata i pochłonęła 5,5 miliona złotych. Władze miasta mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 3 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.
Na początek komedia
Uroczyste otwarcie kina nastąpi w czwartek (28 września) o godzinie 11. Wstęp na to wydarzenie będą mieli tylko zaproszeni goście, którzy zobaczą film o budowie obiektu, występ artystyczny, pokaz możliwości techniki 3D i koncert muzyki filmowej.
Pierwszym filmem, który zostanie pokazany w Kinie Sokół będzie najnowsza komedia Kaliny Alabrudzińskiej „Teściowie 2”. Na ekranie widzowie ujrzą m.in. Adama Woronowicza, Maję Ostaszewską, Izabelę Kunę i Eryka Kulma jr. Seans zaplanowano na godzinę 17 w czwartek (28 września).
Co dalej?
TOK zaprezentował repertuar na pierwsze dni działalności nowego kina. Na afiszu obecnie znajdują się trzy filmy: wspomniani już „Teściowie 2”, animacja Disneya i Pixara „Między nami żywiołami”, oraz melodramat „After 5. Na zawsze”. Obiekt będzie funkcjonował w czwartki, piątki, soboty, niedziele oraz w poniedziałki.
Cennik biletów:
Czwartek, piątek, sobota, niedziela:
Normalny - 22 zł
Ulgowy - 19 zł
Dla dzieci poniżej 13 roku życia - 18 zł
Poniedziałek:
Normalny - 20 zł
Ulgowy - 17 zł
Dla dzieci poniżej 13 roku życia - 16 zł
Wejściówki można nabywać na godzinę przed seansem w kasie kina lub poprzez platformę biletyna.pl.