Z Gdyni na Hel przejechał w niedzielę 17 września specjalny, choć nieduży pociąg – dwa wagony pasażerskie ciągnięte przez SM42-6DN Hydrogen – pierwszą polską lokomotywę z napędem wodorowym. „Wodorówka” wyprodukowana została przez bydgoska Pesę i już ma właściciela: koncern Orlen.
Na co dzień maszyna pracować będzie jako lokomotywa manewrowa na bocznicach zakładów PKN Orlen w Płocku. W Bydgoszczy trwają już pracę nad napędzanymi wodorem składami pasażerskich do kursowania na liniach regularnych. Potrwać mają 3-4 lata.
Testowy przejazd na Hel okazał się udany, jak informuje branżowy portal rynek.kolejowy.pl, lokomotywa rozpędziła się do prędkości 90 km/h a przejazd był płynny i spokojny, „dało się przy tym odczuć, że wodorówka rozpędza się zdecydowanie szybciej niż tradycyjna lokomotywa spalinowa”.
Premierowy pokaz wodorowej lokomotywy z PESY odbył się we wrześniu 2021 roku na międzynarodowych targach kolejowych Trako w Gdańsku. Rok później bydgoską maszynę prezentowano na targach kolejowych InnoTrans w Berlinie.
Wodorowa przyszłość
To, że pierwszą polską lokomotywę wodorową kupił akurat PKN ORLEN nie jest żadnym przypadkiem – obie firmy, każda oczywiście zgodnie ze swą specyfiką, przygotowują się do wdrożenia zeroemisyjnych napędów wodorowych na szeroką skalę. Według zapowiedzi, do roku 2030 ORLEN przeznaczyć ma 7,4 mld złotych na inwestycje w technologie wodorowe, w tym technologię odzyskiwania wodoru z przetwarzania odpadów komunalnych. ORLEN i PESA współpracują m.in. przy tworzeniu standardów technicznych dostarczania wodoru i ładowania nim zbiorników lokomotyw.
– Zakup od PESY Bydgoszcz pierwszej w Polsce lokomotywy z napędem wodorowym to kolejny ważny krok w komercjalizacji tej technologii i umocnienie naszej pozycji w obszarze, który jest przyszłością motoryzacji. Dzięki tej inwestycji zdobędziemy kompetencje potrzebne do przygotowania kompleksowej oferty na dostawy paliwa wodorowego dla rynku kolejowego – mówił Daniel Obajtek, prezes Orlenu (za orlen.pl) .
Zbiorniki i silniki
• Pierwsza wodorowa lokomotywa PESY skonstruowana została na podwoziu, dobrze znanej na polskich kolejach, spalinowej lokomotywy manewrowej SM42.
• Waży 70 ton, rozpędzać się może do 90 km/h.
• Źródłem energii do napędzających maszynę czterech elektrycznych silników trakcyjnych są dwa ogniwa wodorowe o mocy 85 kW każde, generujące prąd o napięciu do 800V.
• Przeznaczona jest do pracy manewrowej w dużych zakładach przemysłowych, portach, terminalach multimodalnych.
• Zapas „paliwa” to zbiorniki o ciśnieniu 350 MPa zawierające 175 kg wodoru.
• Lokomotywa może działać autonomicznie – sterowana przez maszynistę drogą radiową