Noc w muzeum? Dlaczego nie! Toruńskie Muzeum Okręgowe zaprasza w sobotę 9 września na wydarzenia III Nocy Muzeów związanej z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa. Toruńskie wydarzenia odbywać się pod hasłem „Pod niebem Kopernika” co nie jest zaskoczeniem zważywszy na trwające w Toruniu huczne świętowanie 550-rocznicy urodzin słynnego astronoma. Dzień wcześniej, w piątek 8 września ciekawa prezentacja otwarta zostanie przed kujawsko-pomorskim Urzędem Marszałkowskim przy Placu Teatralnym 1.
- W sobotę, 9 września, w godz. 18 – 22 udostępnione zostaną trzy oddziały toruńskiego Muzeum Okręgowego : Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika przy ulicy Kopernika oraz Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, przy ulicy Łaziennej. Co nas tam czeka? Moc atrakcji: oprowadzania, prelekcje, pokazy, działania edukacyjne, ciekawostki.
- Jak podkreślają przedstawiciele Muzeum: „jednym z najważniejszych punktów programu nocy będzie udostepnienie naszej najnowszej wystawy pt. „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, która jest efektem współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu z wieloma znaczącymi instytucjami kultury zarówno z Polski, jak i z Europy. Ekspozycja w Ratuszu Staromiejskim opowiada o wpływie młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika do Włoch na jego późniejsze dokonania.
To w sobotę, ale wiele ciekawego będzie się działo także w piątek 8 września. O godz. 9 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego przy Placu Teatralnym 1 otwarta zostanie plenerowa wystawa “Dziedzictwo niematerialne w województwie kujawsko-pomorskim”. W ten sposób w naszym regionie Zainaugurowane zostaną Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturalnego.
„Jednym z walorów województwa kujawsko-pomorskiego jest jego etnograficzne zróżnicowanie. Tworzy je siedem głównych regionów: Kujawy, ziemia chełmińska, ziemia dobrzyńska, Pałuki, Krajna, Bory Tucholskie i Kociewie. Na różnorodność kulturową tych ziem w przeszłości wpływała również obecność przedstawicieli innych grup etnicznych: Niemców, Holendrów, Żydów, a także regiony sąsiednie: Wielkopolska, Mazowsze i Kaszuby” – czytamy w materiałach przygotowanych przez toruńskie Muzeum Etnograficzne
Niematerialne wartości tradycyjnej kultury to między innymi zwyczaje, dziedzictwo językowe, tradycje kulinarne. Niektóre są tylko reliktami przeszłości, ale inne całkiem żywym elementem życia społecznego, jak na przykład tradycja „chodzenia z kozą” na Kujawach.