Setki ludzi żegnały doktora Zbigniewa Pawłowicza

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
Autor
Anonim
m
Fot. Roman Bosiacki

Rodzina, przyjaciele i współpracownicy, marszałek województwa, prezydent Bydgoszczy, parlamentarzyści i radni pożegnali 1 września doktora Zbigniewa Pawłowicza. Były dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy zmarł w ostatnią sobotę sierpnia. W piątek spoczął na cmentarzu w Osielsku. Ceremonia pogrzebowa zgromadziła setki ludzi, dla których doktor Pawłowicz był autorytetem nie tylko w dziedzinie medycyny.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w kościele w podbydgoskim Niemczu, w którym mieszkał doktor Pawłowicz. W jej trakcie Zmarłego wspominała Rodzina, koleżanki i koledzy oraz marszałek województwa i prezydent Bydgoszczy. Wszyscy podkreślali, że doktor Pawłowicz był człowiekiem niezwykle oddanym swojej pracy i pacjentom. Z żelazną konsekwencją realizował plany zawodowe i zawsze pomagał innym ludziom.


Po mszy ceremonia przeniosła się na cmentarz w Osielsku, gdzie zgodnie z wolą Zmarłego spoczęły jego prochy. Jednym z najbardziej poruszających momentów uroczystości były słowa doktora Pawłowicza wypowiedziane krótko przed śmiercią, a przytoczone przez jego córkę. Życie jest jak mały kwiatek. Najpierw się go podlewa, potem rośnie, kwitnie, pachnie, a na końcu więdnie. Po tych słowach zabrzmiał utwór amerykańskiego muzyka jazzowego Sidneya Becheta „Petite Fleur”.


Zbigniew Pawłowicz był chirurgiem, pułkownikiem Wojska Polskiego, menedżerem służby zdrowia i politykiem. Przez 18 lat zarządzał bydgoskim Centrum Onkologii, czyniąc ten szpital jedną z najbardziej innowacyjnych placówek medycznych w kraju. To właśnie tu możliwości pracy i rozwoju zawodowego znalazło wielu lekarzy, którzy dzięki swym kwalifikacjom i nowoczesnemu sprzętowi uratowali lub przedłużyli życie tysiącom pacjentów zmagających się z chorobami nowotworowymi.


W 2007 roku Zbigniew Pawłowicz rozpoczął działalność polityczną, startując w wyborach do Senatu w okręgu bydgoskim z listy Platformy Obywatelskiej. Uzyskał mandat, zdobywając ponad 140 tysięcy głosów. W 2014 roku został radnym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. W 2015 roku Pawłowicz wystartował z ramienia PO w wyborach do Sejmu VIII kadencji. Jako poseł przez cztery lata był członkiem sejmowej Komisji Zdrowia.


Doktor Pawłowicz za swoje dokonania był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. W 2005 roku odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku z rąk prezydenta Bydgoszczy odebrał "Laur Andrzeja Szwalbego", zaś mieszkańcy uhonorowali doktora Pawłowicza tytułem Bydgoszczanina Roku 2013. Rok później odsłonił on swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów przy ulicy Długiej.
Zbigniew Pawłowicz zmarł 26 sierpnia. Przegrał walkę z chorobą nowotworową. 22 września ukończyłby 80 lat.