Zgodnie z projektem MSWiA w Polsce w przyszłym roku pojawią się 34 nowe miasta. Trzy z nich znajdują się w naszym regionie.
Projekt rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy trafił już do uzgodnień i opiniowania.
Które miejscowości zyskają prawa miejskie?
Jak czytamy na portalu prawo.pl - w gminach ubiegających się o zmiany dotyczące granic lub statusu miejscowości przeprowadzono konsultacje, w których większość mieszkańców poparła projekt. Pozytywne opinie wyrazili też właściwi terytorialnie wojewodowie.
Rozporządzenie powinno zostać zatwierdzone do 31 lipca przez Radę Ministrów. Jeżeli tak się stanie, to wejdzie ono w życie 1 stycznia 2024 r. W kujawsko-pomorskim trzy miejscowości zyskają status miast. Będą to:
- Bobrowniki – w powiecie lipnowskim
- Kikół – w powiecie lipnowskim
- Gąsawa – w powiecie żnińskim
Pierwszą z tych miejscowości zamieszkuje 1151 mieszkańców. Z kolei wieś Kików lokację miejską otrzymała w 1745 roku, potem prawa miejskie straciła. Ostatnia z miejscowości – Gąsawa - znajduje się niedaleko Żnina. Pierwsza wzmianka o Gąsawie znajduje się już w dokumentach z 1136 roku. Co ciekawe, wieś dawniej była miastem! Prawa miejskie utraciła jednak tuż przed II wojną światową – w 1934 roku.
- Nadanie statusu miasta Bobrownikom to przede wszystkim powrót do tradycji i przywrócenie po 154 latach zabranych przez rosyjskiego zaborcę praw miejskich, podnosi prestiż miejscowości, powinno być impulsem do aktywnego działania na rzecz rozwoju - mówi Paweł Grudowski, sekretarz oraz zastępca wójta gminy Bobrowniki.
Jak jednocześnie zauważa zmiana statusu miejscowości Bobrowniki nie wygeneruje pojawienia się tzw. kosztów stałych.
- Konieczne będzie wyłącznie poniesienie kosztów jednorazowych wprowadzonych zmian. Szacunkowy koszt wprowadzonych zmian wyniesie około osiem tysięcy złotyh. Koszty jednorazowe dotyczyć będą zmiany nazw Urzędu oraz organów samorządowych na pieczęciach i tablicach urzędowych - zauważa Paweł Grudowski.
Ile to będzie kosztować?
Z projektu regulacji MSWiA wynika, że wydatki związane ze zmianą statusu administracyjnego jednostek samorządu terytorialnego, szacowane są na ok. 518 206 zł. Jak informuje portal prawo.pl: „To wydatki związane są z pracami ewidencyjnymi obejmującymi wnioskowane do zmiany tereny, w tym również znajdujące się tam drogi publiczne, a także ze zmianą szyldów, pieczątek i tablic”.
Dodatkowe wydatki jednostek samorządu terytorialnego związane będą z koniecznością dokonania aktualizacji prowadzonych przez nie rejestrów i ewidencji w zakresie zmian w identyfikatorach terytorialnych.