Zmiany w sieci szkół w Toruniu. Zaprezentowano pierwsze konkrety

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. Bartosz Fryckowski

Temat zmian w sieci toruńskich szkół wzbudził w ostatnich tygodniach sporo emocji. Wiceprezydent miasta Dagmara Zielińska wraz z urzędnikami spotkała się z rodzicami uczniów z placówek, które zostaną objęte zmianami. Magistrat przedstawił wstępne rekomendacje.

 

 

Toruński magistrat dostrzegł, że w części szkół na terenie miasta liczba uczniów spada. Co było przyczynkiem do dyskusji na temat aktualizacji sieci placówek. W tym celu powołano specjalną komisję na czele której stanęła wiceprezydent Dagmara Zielińska. Do tego w skład organu weszli pracownicy Toruńskiego Centrum Usług Wspólnych, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia, skarbnik Miasta Torunia, radca prawny z Wydziału Prawnego UMT, dyrektor Biura Dialogu i Innowacji Miejskich oraz zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta.

 

Szkoły święcące pustkami

Istotnym elementem działań były rozmowy i spotkania ze społecznościami konkretnych szkół. Dalej opinie i uwagi mają zostać poddane analizie. Docelowy model będzie zaprezentowany radnym na jesieni tego roku.

 
- Działania podejmowane przez GMT mają na celu dostosowanie struktury edukacyjnej do rzeczywistej liczby uczniów i demograficznych wyzwań, przed którymi stoi toruńska oświata. W tym celu konieczna była diagnoza, która pozwoliła na rzetelną ocenę funkcjonowania toruńskich placówek edukacyjnych, zwłaszcza w kontekście aktualnej i prognozowanej sytuacji demograficznej w poszczególnych częściach naszego miasta - informuje rzecznik toruńskiego magistratu Marcin Centkowski.

Co ważne, Toruńskie Centrum Usług Wspólnych wraz z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Torunia od IV kwartału 2024 roku prowadziły prace nad przygotowaniem koncepcji sieci i obwodów szkół. Przeprowadzono pogłębioną analizę danych, m.in. o liczbie urodzeń w kolejnych latach, liczbie zameldowanych osób, liczbie uczniów w szkołach publicznych i niepublicznych, stopniu wykorzystania pomieszczeń dydaktycznych w oparciu o udostępnione przez szkoły plany lekcji, decyzjach rodziców o wyborze szkoły innej niż obwodowa czy planowanych inwestycjach mieszkaniowych w poszczególnych jednostkach urbanistycznych miasta.

 

Znamy wstępne rekomendacje

W piątek (23 maja) komisja zaprezentowała wstępne rekomendacje dotyczące poszczególnych placówek. I tak, Szkoła Podstawowa numer 1 przy Dziewulskiego ma funkcjonować w dotychczasowym kształcie. Magistrat zrezygnował z możliwości podzielenia dotychczasowego obwodu dla nowo przyjętych uczniów od roku szkolnego 2026/2027 pomiędzy Szkołę Podstawową nr 16, Szkołę Podstawową nr 18 oraz Szkołę Podstawową nr 32 albo na przeniesieniu wszystkich uczniów oraz nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 31 do Szkoły Podstawowej nr 16.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku Szkoły Podstawowej nr 4, której obwód od roku szkolnego 2025/26 zostanie zmniejszony na rzecz Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 5. Osiedle Jar dalej pozostanie w obwodzie szkoły. Z uwagi na zbyt duże obłożenie siedziby szkoły przy ul. Żwirki i Wigury, nabór do klas pierwszych będzie prowadzony wyłącznie do filii przy ul. Grasera począwszy od rekrutacji na rok szkolny 2026/2027. Istotna jest także deklaracja, że obecni uczniowie, jak i ci rozpoczynający naukę od 1 września 2025 dokończą ja w budynku przy ul. Żwirki i Wigury.

Do II Liceum Ogólnokształcącego przy Kosynierów Kościuszkowskich zostaną przeniesieni uczniowie z XIII Liceum Ogólnokształcącego - Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Szkoła doczeka się też zmian. Uruchomiony zostanie tam internat. Planowany jest też rozwój infrastruktury sportowej. Rewolucja w przypadku tych placówek nastąpi od roku szkolnego 2026/2027 lub 2027/2028.

Technikum nr 13 zostanie połączone z z Zespołem Szkół Ekonomicznych. Tu nauczyciele obu placówek zdecydują, gdzie ostatecznie będzie zlokalizowana siedziba nowej szkoły. Ta zmiana będzie wprowadzona od roku szkolnego 2026/2027 lub 2027/2028.
 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: