Toruń centrum debaty nad perspektywami współpracy z krajami Azji. Zakończył się XII Międzynarodowy Kongres Azjatycki

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
Toruń centrum debaty nad perspektywami współpracy z krajami Azji. Zakończył się XII Międzynarodowy Kongres Azjatycki
Fot. Wojtek Szabelski dla UMT

Toruń był miejscem wyjątkowego spotkania naukowców, dyplomatów, twórców kultury i biznesu – wszystko za sprawą XII Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego, który odbył się w dniach 21–23 maja 2025 roku. Tematami przewodnimi kongresu były modele współpracy międzynarodowej oraz przyszłość relacji pomiędzy Azją a Europą. W tym roku centrum zainteresowania był Uzbekistan.

Do Torunia zjechali eksperci z całego świata - naukowcy, dyplomaci, przedstawiciele administracji, przedsiębiorcy, dziennikarze i pasjonaci Azji. Trzy dni kongresowe wypełnione były panelami dyskusyjnymi, seminariami, wydarzeniami kulturalnymi i biznesowymi. Element biznesowy, ekonomiczny i praktyczny staje się na kongresie coraz bardziej widoczny. Od 4 lat tematyka gospodarcza zaczyna nabierać większego znaczeni i zwiększa się.

Uzbekistan

Gościem Honorowym XII Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego był Amirsaid Agzamkhodjaev, Ambasador Republiki Uzbekistanu w Polsce. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z kulturą, dziedzictwem oraz potencjałem gospodarczym tego kraju. Okazję do prezentacji miały polskie firmy, które działają na terenie tego azjatyckiego kraju.

Dla Uzbekistanu Polska może być bramą do rynku europejskiego. Obecnie w tym kraju funkcjonuje ponad 40 polskich firm, ale możliwości są o wiele większe. Plusem są otwartość na zagraniczne technologie i produkty, niskie podatki i dostępność siły roboczej. Polskie firmy działają w branży tekstylnej, chemicznej, budownictwie, przemyśle spożywczym i rolnictwie. W 2024 roku mieliśmy dodatni bilans handlowy z Uzbekistanem. Nasz eksport osiągnął wartość ponad 340 milionów USD, a import 92 miliony USD. Eksportowaliśmy głównie maszyny i urządzenia rolnicze, nawozy i środki ochrony roślin, przetwory spożywcze i farmaceutyki. Zgodnie z obowiązującą umową o partnerstwie i współpracy Unia Europejska i Uzbekistan zapewniają sobie wzajemnie klauzulę najwyższego uprzywilejowania w odniesieniu do ceł i opłat stosowanych w przywozie i wywozie, podatków bezpośrednich i pośrednich stosowanych do towarów importowanych, zasad dotyczących sprzedaży, zakupu, transportu, dystrybucji i użytkowania towarów na rynku krajowym. UE zapewnia również pomoc techniczną w związku z ubieganiem się Uzbekistanu o przystąpienie do Światowej Organizacji Handlu.