Weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury, która zmieniła zasady używania sygnału dźwiękowego "Baczność" przez maszynistów. Oznacza to, że na wybranych przejazdach kolejowo-drogowych maszyniści nie będą już musieli głośno trąbić. Oznacza mniej hałasu w otoczeniu torów i spokojniejsze noce w pobliżu linii kolejowych.
Z wybranych przejazdów kolejowo-drogowych znikną wskaźniki W6b, czyli znaki przypominające maszynistom o obowiązku podawania sygnału dźwiękowego Rp1 "Baczność" przed przejazdami kolejowo-drogowymi. Do tej pory niezwykle głośny dźwięk ostrzegawczy był obowiązkowy niezależnie od pory dnia czy nocy. Nawet w miejscach, gdzie bezpieczeństwo zapewniały nowoczesne urządzenia. Powodowało to liczne interwencje i skargi. Zmiana ta poprawi komfort życia osób mieszkających w pobliżu linii kolejowych, szczególnie w terenach zabudowanych.
Zmiany obejmą zarówno duże miasta, jak i mniejsze miejscowości. W województwie kujawsko-pomorskim na przykład odetchną mieszkańcy ul. Bronikowskiego i Flisackiej w Bydgoszczy. W sumie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wskaźniki W6b – czyli znaki przypominające maszynistom o obowiązku podawania sygnału dźwiękowego Rp1 "Baczność" przed przejazdami kolejowo-drogowymi – zostały usunięte w 216 lokalizacjach.
Zmiana nastąpiła m.in. w
- Bydgoszczy,
- Toruniu,
- Grudziądzu,
- Inowrocławiu,
- Tucholi,
- Brodnicy,
- Rypinie,
- Sępólnie Krajeńskim,
- Chełmży,
- Mogilnie,
- Solcu Kujawskim,
- Dąbrowie Chełmińskiej,
- Cierpicach,
- Lubaniu,
- Świekatowie,
- Dragaczu,
- Tleniu,
- Śliwicach,
- Kołodziejewie,
- Gołaszewie,
- Wierzchosławicach,
- Książkach,
- Chełmcach,
- Pruszczu.
Jak informuje Joanna Kursa z PKP PLK SA, wskazane miejsca zostały wytypowane w odpowiedzi na sygnały od społeczności lokalnych, które od lat zgłaszały uciążliwość sygnału "Baczność". W następnych etapach planuje się kolejne usunięcia powyższych wskaźników z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań i dalszych analiz.
Maszynista – niezależnie od oznakowania – zawsze może nadać sygnał "Baczność" w razie dostrzeżenia zagrożenia. Zgodnie z nowymi przepisami pozostanie obowiązkowy na około połowie wszystkich przejazdów w Polsce.