Czy skończy się sprzedaż z bonifikatą gminnych mieszkań? Jest projekt ustawy

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
Czy skończy się sprzedaż z bonifikatą gminnych mieszkań? Jest projekt ustawy
Fot. 123rf

Brak mieszkań to jeden z największych problemów współczesnej Polski. Budowa nowych nie zaspokaja potrzeb, a zarządzanie istniejącymi pozostawia wiele do życzenia. Posłowie Lewicy przyjrzeli się gospodarowaniu gminnymi zasobami mieszkaniowymi i proponują likwidację uprawnień rad gmin do stosowania bonifikaty przy sprzedaży mieszkań komunalnych.

Lewica złożyła w Sejmie projekt zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych - informuje Serwis samorządowy PAP. Najważniejszym założeniem jest cofnięcie samorządom uprawnień do sprzedaży mieszkań komunalnych z bonifikatą. Uzasadniają je ochroną osób starszych przed wyłudzeniami lokali oraz zmniejszającą się liczbą mieszkań komunalnych.

- Od początku lat 90 polski zasób komunalny systematycznie się zmniejsza, ponieważ gminy sprzedawały mieszkania z wysokimi bonifikatami, uzasadniając to wówczas brakiem środków na remonty – czytamy w uzasadnieniu do projektu. - Gminy, zachęcone prawną możliwością obniżenia ceny nawet o 90 proc., wyprowadziły setki tysięcy lokali z mienia publicznego.

Posłowie zwracają uwagę na to, że wysokie bonifikaty są przyczyną tego, że seniorzy, często samotni i dysponujący niewielkimi świadczeniami, bywają ofiarami wyłudzeń, ponieważ pod pozorem pomocy przenoszą własność mieszkania na oszustów. Lewica twierdzi, że likwidacja bonifikaty wyeliminuje przyczynę wyprzedaży, a co za tym idzie możliwość oszustwa.

Samorządy będą musiały sprzedawać mieszkania za cenę rynkową lub pozostawić je w zasobie mieszkaniowym. Dzięki temu publiczne pieniądze wydane na budowę lub modernizację nie będą traciły na wartości w momencie sprzedaży.

Ustawa ma umożliwić samorządom nabywanie do mieszkaniowego zasobu gminy lokali mieszkalnych od osób starszych z zastosowaniem płatności ratalnej. Wykup taki ma być również objęty wsparciem z Funduszu Dopłat w wysokości do 50 proc. kosztów. Obecnie nie ma takiej możliwości, gdyż wsparcie z Funduszu Dopłat trzeba rozliczyć w ciągu 60 dni, co praktycznie uniemożliwia elastyczne uregulowanie ceny – wyjaśniono w uzasadnieniu. Projekt pozwala gminie wykupić mieszkanie od osoby starszej z jednoczesnym zawarciem umowy najmu na czas nieoznaczony w tym samym lokalu.

Projekt ustawy został skierowany teraz do konsultacji społecznych oraz do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu.