Koniec sierpnia, a więc przyszedł czas na dożynki. Te centralne, kujawsko-pomorskie, odbywają się właśnie dziś, w niedzielę 27 sierpnia, w Inowrocławiu. Patronat nad imprezą objął nasz serwis, kujawy-pomorze.info.
Zaplanowano masę atrakcji: wielki korowód dożynkowy, kiermasze z dobrym jedzeniem i ludowym rękodziełem, przegląd kapel ludowych, wyścigi traktorów i wstawę maszyn rolniczych. Będą też koncerty – m.in. Urszuli. Jak przebiegają dożynki każdy może się zresztą przekonać, bo oficjalna strona województwa, kujawsko-pomorskie.pl prowadzi na bieżąco transmisję online.
Wojewódzkie obchody święta plonów organizowane są wspólnie z archidiecezją gnieźnieńską i samorządami lokalnymi. Przygotowano je na terenie lotniska Aeroklubu Kujawskiego. O godz. 11 rozpoczęła się uroczysta polowa msza święta pod przewodnictwem prymasa Polski i metropolity gnieźnieńskiego abp Wojciecha Polaka. Początek części oficjalnej, z przemówieniami i ogłoszeniem zwycięzców konkursów dożynkowych - o godz. 13.
- Rolnictwo się zmienia, opiera się na coraz nowocześniejszych technologiach produkcji, których koszty jednak rosną niewspółmiernie do cen sprzedaży produktów rolnych. Tak nie powinno być. Szczególnie ciężko jest rolnikom na małych gospodarstwach. Nikt dla was nie ustala minimalnego wynagrodzenia, nie możecie negocjować stawek za płody rolne, kosztów produkcji czy wysokości dopłat. Stać nas na autostrady, szybkie koleje, lotniska, a nie stać nas na wprowadzenie takich mechanizmów prawnych i finansowych, aby każdy rolnik, zarówno ten wielkoobszarowy, jak i gospodarujący na małym areale, mógł godnie żyć. Tę sytuację można zmienić tylko przy stole rzeczowego dialogu, przy którym winni usiąść rolnicy i ludzie odpowiedzialni w kraju za bezpieczeństwo żywnościowe – mówił w swoim przemówieniu podczas dożynek marszałek Piotr Całbecki.
W dożynkach brali też udział Elżbieta Piniewska, przewodnicząca sejmiku województwa, oraz wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, a także wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza.
Starostami dożynek wojewódzkich byli gospodarze z podinowrocławskiego Jacewa państwo Danuta i Jan Łuczakowie. Starosta Łuczak wezwał polityków w kraju, jak również naszych reprezentantów w Brukseli, do obrony polskiego rynku produktów żywnościowych zagrożonego przez nadmierne regulacje, nieuczciwą konkurencję i skutki wojny na Ukrainie.
W artykule wykorzystano materiał serwisu Urzędu Marszałkowskiego, kujawsko-pomorskie.pl