Pałac w Nawrze odzyskuje dawny blask. Za dwa lata ma tu powstać Muzeum Ziemiaństwa

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
Autor
#
Fot. KPCD w Toruniu/UMWKP

Prace przy zabytkowym Pałacu Szczanieckich w Nawrze rozpoczęły się pod koniec ub.r. Docelowo - za dwa lata - powstanie tutaj Muzeum Ziemiaństwa. Całkowity koszt przebudowy obiektu to blisko 39 milionów złotych.

 

Budynek powstał w miejscu dawnego dworu na przełomie XVIII i XIX wieku według projektu Hilarego Szpilowskiego. Wnętrza wykonano w stylu klasycystycznym. Powodem do dumy dla zespołu pałacowego była biblioteka, w której skład wchodził zarówno księgozbiór, jak i archiwum rodzinne. Sama Nawra od XVIII do końca XX wieku była jednym z głównych ośrodków życia kulturalnego i towarzyskiego. Zarówno Szczanieccy i Kruszyńscy angażowali się w życie polityczne, ekonomiczne i społeczne. W Nawrze organizowano także bale ziemiańskie. Rodziny z Nawry brały udział w powstaniach - styczniowym i listopadowym, wojnach moskiewskich oraz wyprawie wiedeńskiej.  
Szczanieccy swój patriotyzm potwierdzili także w czasach II Wojny Światowej, kiedy mogli zostać w pałacu, gdyby podpisali Niemiecką Listę Narodowościową. W 1942 roku wysiedlono ich do Chełmży, a pałac zaczęto dewastować. Po wojnie majątek trafił we władanie Skarbu Państwa. Zarządcą został Uniwersytet Mikołaja Kopernika, a od 1954 Państwowe Gospodarstwo Rolne. Od 1974 roku kompleks służył Zakładowi Doświadczalnemu Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Akademii Nauk, który urządził tam laboratoria, mieszkania dla pracowników oraz przedszkole.

 

Muzeum z historią w tle

W 2020 roku pałac przejął Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a od 2021 roku pałacem zajmuje się Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu.

 - Jestem usatysfakcjonowany tempem robót, które są naprawdę intensywne i dotyczą wszystkich obiektów kompleksu – poza głównym budynkiem także domów zarządcy i ogrodnika oraz szklarni. Trzymam kciuki za nasz projekt, za wykonawców inwestycji, a przede wszystkim za Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa, bez którego to wielkie przedsięwzięcie nie byłoby możliwe – mówił podczas wizytacji obiektu (9.05) marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki (cytat za Biurem Prasowym Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu).

Muzeum Ziemiaństwa ma zacząć funkcjonować w 2027 roku. Głównym tematem placówki będzie historia ruchów ziemiańskich na ziemi chełmińskiej.

- Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Szczanieckich będzie miejscem, gdzie będziemy chcieli mówić o elementach kulturowych związanych z ziemiaństwem, relacjach oraz historii ruchu ziemiańskiego i chłopskiego na terenie ziemi chełmińskiej. To wszystko wiąże się z istotą tego obszaru - mówił dr Marek Rubnikowicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: